08.09.2017

Woda gazowana w ciąży – czyli co powinna pić przyszła mama?

Kobiety w ciąży powinny zwracać szczególną uwagę na swoje nawyki żywieniowe, w tym również na sposób nawadniania organizmu. Wypijane napoje mają duży wpływ na samopoczucie zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka. Według opinii specjalistów najlepszym sposobem na nawodnienie organizmu kobiety w ciąży jest wysokiej jakości woda mineralna – najlepiej wzbogacona o jod, magnez i wapń. Oprócz tego przyszła mama może pić herbatę, soki owocowe oraz przetwory mleczne.

Jaką wodę pić w ciąży?

Kobiety w ciąży powinny zwracać szczególną uwagę na jakość wody, którą wybierają do orzeźwienia i nawodnienia swojego organizmu. Najlepszym dla przyszłej mamy napojem jest woda o niskim lub średnim stopniu zmineralizowania. Nie bez znaczenia jest to, że woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oprócz tego, że bierze udział w procesie oddychania komórkowego, również oczyszcza organizm z toksyn oraz wspomaga metabolizm i procesy trawienne. Zapotrzebowanie kobiet w ciąży na wodę jest większe niż u innych ludzi. Wedle zaleceń Instytutu Matki i Dziecka przyszłe mamy powinny wypijać co najmniej 2,5 l płynów dziennie. Co istotne, ok. 80% tego zapotrzebowania powinno być uzupełniane przez wodę.
Kobiety w ciąży powinny pić wodę mineralną lub źródlaną o niskim stopniu zmineralizowania. Nie bez znaczenia jest to, że picie wody gazowanej w ciąży nie jest zbyt dobrym pomysłem. Przyszłe mamy powinny wybierać wodę niegazowaną, ponieważ ta z gazem zawiera dwutlenek węgla, który może podrażniać błonę śluzową żołądka i przyczyniać się do powstawania wzdęć.

Co pić zamiast wody w ciąży?

Dieta kobiety w ciąży powinna być bogata w owoce i warzywa, które będą dostarczać przyszłej mamie wielu pożywnych składników, w tym przede wszystkim witamin. Przyszłe mamy mogą spożywać owoce i warzywa pod różnymi postaciami, np. soków i przecierów. Przeciery warzywne są drogocennym i bogatym źródłem błonnika, który zapobiega dolegliwościom ze strony układu pokarmowego. Jeśli przyszła mama decyduje się na picie soków, powinna przygotowywać je sama, ponieważ najzdrowsze są soki świeżowyciskane.

Kobiety w ciąży powinny pić również mleko i jego przetwory – maślankę, kefir i jogurty. Produkty te zawierają dużo wapnia, który jest podstawowym budulcem kości i jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. Należy jednak pamiętać, że jogurty owocowe, zawierają dużo cukru, dlatego najlepiej sięgać po jogurty naturalne.

Zapotrzebowanie na płyny można uzupełniać również herbatą oraz naparami ziołowymi. Przy czym przyszłe mamy powinny pamiętać o tym, żeby wybierać herbatę z niską zawartością teiny. Najoptymalniejszym rozwiązaniem jest picie herbaty czerwonej oraz naparów z melisy, mięty i rumianku. Zioła te zawierają antyoksydanty, które ułatwiają zasypianie i łagodzą odczuwane mdłości. Wbrew pozorom nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kobiety w ciąży piły również kawę. Przyszłe mamy powinny wybierać kawę zbożową lub bezkofeinową.