10.12.2020

Jak dbać o środowisko? Sprawdzone porady

Rozwój cywilizacyjny w znacznym stopniu wpływa na stale postępującą degradację środowiska naturalnego. W tym procesie niezwykle ważną rolę odgrywają ludzie, którzy również przyczyniają się do nieodwracalnych zniszczeń natury m.in. poprzez powielanie negatywnych wzorców zachowań. Pozytywnym aspektem tej sprawy jest rosnąca świadomość społeczeństw na całym świecie na temat ochrony środowiska – wiele firm, w tym również i nasza, stawia na aktywacje proekologiczne. Mikrodziałania mogą skutecznie uratować naszą planetę przed degradacją, dlatego sprawdź, jak możesz dbać o środowisko w swoim codziennym życiu.

Dlaczego dbanie o środowisko jest tak ważne?

Najważniejszym motywatorem dla każdego człowieka, który zadaje sobie pytanie jak dbać o środowisko, powinna być poprawa jakości życia i myśl o przyszłych pokoleniach. Nie należy również zapominać o konsekwencjach związanych ze stale postępującą degradacją środowiska naturalnego. Jednym z problemów jest zanieczyszczenie powietrza (m.in. związkami rakotwórczymi), które wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie człowieka, ale również na czystość wód, a także populację zwierząt i kondycję roślin.

Postępujący rozwój cywilizacyjny i związana z tym ekspansywna działalność człowieka skutkują nieodwracalnymi zmianami klimatycznymi, których skutki odczuwamy na co dzień. Przykładowo – latem w Polsce panują niemal tropikalne upały, a zimą jest większe zagrożenie powodziowe. Oprócz tego na całym świecie zmniejsza się różnorodność upraw (m.in. przez niesprzyjające im warunki klimatyczne).

1.  Oszczędzanie wody

Jedną z podstawowych rzeczy, które możemy zrobić, chcąc dbać o środowisko naturalne, jest oszczędzanie wody, której światowe zasoby z roku na rok stale się kurczą. Chociaż woda zajmuje ponad 70% powierzchni ziemi, to tylko 1% z wszystkich zasobów wodnych to tzw. wody pitne. Według danych w gospodarstwach domowych zaledwie 3% zużywanej wody wykorzystuje się w celach spożywczych – aż 36% zużywa się do mycia, 15% do prania, 10% do mycia naczyń (również w zmywarce) i aż 30% do WC. Biorąc to pod uwagę, warto wymienić kilka mniej oczywistych niż np. zabezpieczenie kranu przed kapaniem, sposobów na oszczędzanie wody:

  •       wykorzystywanie zużytej wody do kąpieli np. do spłukiwania WC czy mycia podłóg,
  •       uruchamianie pralki tylko wtedy, gdy jest ona napełniona w 100%,
  •       wyposażenie baterii kranowych w perlatory,
  •     zbieranie deszczówki w ogrodzie i wykorzystywanie jej np. do podlewania trawników czy kwiatów,
  • rezygnacja z wody butelkowanej na rzecz przefiltrowanej wody kranowej lub dystrybutorów wody,
  •       ograniczenie spożywania mięsa (podczas jego obróbki zużywa się spore ilości wody).

2.  Zredukowanie ilości odpadów i ich segregacja

Bardzo ważną kwestią w dbaniu o środowisku w życiu codziennym jest minimalizowanie ilości odpadów oraz ich segregacja. Bardzo dobrym przykładem świadomego zachowania jest zaopatrzenie się w wielorazowe torby na zakupy i nieużywanie jednorazowych reklamówek (w tym również do pakowania warzyw i owoców). Dodatkowo, będąc na zakupach, warto wybierać produkty spożywcze (i nie tylko), których opakowania wykonane są z materiałów nadających się do recyklingu. Świetnym pomysłem jest też kupowanie większych opakowań często używanych produktów np. proszku do prania czy też wody mineralnej.

Ważnym elementem w redukowaniu ilości odpadów jest również oszczędność papieru, co pozwala znacznie zmniejszyć liczbę wycinanych drzew. Dobrym przykładem świadomego zachowania jest tu np. używanie ścierek zamiast papierowych ręczników do wycierania naczyń czy też kupowanie książek z antykwariatów lub wypożyczanie ich w bibliotekach. Jeśli musisz kupować materiały papiernicze, najlepiej wybieraj te, które produkowane są z makulatury.

Równie ważne, co redukowanie ilości wytwarzanych odpadów, jest ich poprawna segregacja. Obecnie w Polsce mamy obowiązek segregowania śmieci do pięciu podstawowych pojemników:

  •       metale i tworzywa sztuczne (żółty kolor pojemnika),
  •       papier (niebieski kolor pojemnika),
  •       szkło (zielony kolor pojemnika),
  •       odpady mieszane (czarny kolor pojemnika),
  •       odpady biodegradowalne (brązowy kolor pojemnika).

3.  Oszczędzanie energii elektrycznej

Ważnym elementem troski o środowisko naturalne jest również oszczędzanie energii eklektycznej. Dlaczego? Ponieważ jej produkcja w znaczący sposób przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Wśród najpopularniejszych sposobów oszczędzania prądu można wymienić:

  •       wymianę tradycyjnych żarówek na te energooszczędne (pozwoli to zredukować energię elektryczną nawet o 60%),
  •       wymianę sprzętu na energooszczędny,
  •       uruchamianie zarówno pralki, jak i zmywarki tylko wtedy, gdy są one załadowane w 100%,
  •       niepozostawianie sprzętów elektronicznych w trybie „stand by”,
  •       gaszenie światła, gdy jest ono zbędne np. przy oglądaniu telewizora,
  •       korzystanie z listew zasilających,
  •       wyłączanie sprzętu z kontaktów,
  •       nieprzegrzewanie mieszkania.

4.  Korzystanie z transportu ekologicznego

Rozwój transportu w ostatnim półwieczu w znaczącym stopniu przyczynił się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Obecnie smog, spowodowany m.in. przez transport, jest jednym z największych problemów nie tylko środowiskowych, ale również zdrowotnych. Co ciekawe, spaliny samochodowe są źródłem aż 70% związków kancerogennych występujących w zanieczyszczonym powietrzu. Dlatego też chcąc dbać zarówno o środowisko, jak i o własne zdrowie, warto ograniczać ruch samochodowy oraz korzystać z transportu ekologicznego.

Transport ekologiczny jest transportem, który nie generuje spalin lub generuje je w stosunkowo małym stopniu. Najbardziej ekologicznym środkiem transportu są nasze nogi. Dlatego, jeśli możemy pokonać daną odległość spacerem, skorzystajmy z tej opcji. Kolejnym, ekologicznym środkiem transportu jest rower, który często (zwłaszcza w dużych miastach) pozwala nam dotrzeć do danego miejsca w znacznie szybszym tempie niż np. samochód. W innych przypadkach warto korzystać z transportu zbiorowego – miejskiej komunikacji publicznej czy np. kolei. Jeśli już musimy mieć swój własny środek transportu, postawmy na skuter lub motocykl, lub ewentualnie samochód elektryczny.