03.11.2017

Sprawdź, jakie działanie ma kawa na nasz organizm!

Duża część społeczeństwa nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez porannej filiżanki kawy. Spora ilość osób nie poprzestaje na jednej porcji tego trunku. Jesteśmy przyzwyczajeni do picia kawy, proponujemy ją swoim gościom i umawiamy się na jej wspólne wypicie do kawiarni i pijemy ją niemal litrami, kiedy przyjdzie zarwać noc. Jednak rzadko zastanawiamy się jakie działanie ma kawa na organizm i co dokładnie dzieje się po jej wypiciu.

Dlaczego kawa pobudza?

Jednym z powodów, dla których tak chętnie sięgamy po kawę są jej właściwości pobudzające. Pobudzające działanie kawy na organizm to zasługa wysokiej zawartości kofeiny. Jest to organiczny związek chemiczny o działaniu psychoaktywnym, który wpływa na pobudzenie układu nerwowego. Pobudzone receptory są w stanie wyprodukować więcej energii, w związku z czym czujemy się bardziej pobudzeni do działania, a uczucie senności i zmęczenia mija. Jednak nie jest to jedyne działanie kawy na organizm.

Poprawa koncentracji

Następstwem pobudzonego organizmu jest zdecydowanie lepsza koncentracja, co ułatwia przyswajanie wiedzy, przyspiesza również czas reakcji na bodźce, wobec czego filiżanka kawy jest bardzo przydatna, kiedy ogarnia senność, a w perspektywie jest jeszcze wiele pracy bądź nauki.

Kawa pomaga w odchudzaniu

Zawarta w kawie kofeina nie tylko pobudza nasze receptory do działania, ale również może mieć zbawienne działanie w procesie odchudzania. Jak twierdzą eksperci z Daru natury, dostarczenie odpowiedniej dawki kofeiny do organizmu może przyspieszyć metabolizm. Jest to naukowo potwierdzona teza, którą z pewnością znają również koncerny farmaceutyczne, wzbogacając swoje tabletki odchudzające o tę właśnie substancję. Regularne picie kawy to połączenia pożytku z przyjemnością. Zamiast łykać kolejne pastylki lepiej wypić filiżankę małej czarnej. Ważne jednak, aby w czasie odchudzania nie dodawać do kawy mleka, cukru ani słodkich syropów, bo dodatki te zdecydowanie nie przyspieszą procesu zrzucania zbędnych kilogramów.

Pij kawę, a później się zestarzejesz

Kolejnym pozytywnym walorem kawy jest zawarta w niej wysoka ilość antyoksydantów, które skutecznie hamują działanie wolnych rodników, które wpływają na proces starzenia się skóry. Ponadto kawa zawiera w sobie wiele składników mineralnych, na przykład wapń i potas, które wspomagają organizm w codziennym funkcjonowaniu i pomagają zwalczać pierwsze objawy starzenia się.

Nie smuć się, wypij kawę

Nie ma powodu, aby odmawiać sobie filiżanki kawy czy nawet kubka ulubionej latte. Zgodnie z twierdzeniem ekspertów z Daru Natury, zarówno regularne, jak i jednorazowe wypicie kawy ma pozytywny wpływ na samopoczucie. Bezpośrednio po wypiciu kawy, w organizmie wzrasta poziom hormonów, dopaminy oraz serotoniny, które odpowiadają za poczucie szczęścia i pozytywne samopoczucie. Ponadto regularne picie niewielkich ilości kawy może skutecznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na depresję. Zatem, jeśli tylko masz ochotę, pozwól sobie na uszczęśliwiającą dawkę kawy, a być może spojrzysz na świat o wiele bardziej pozytywnie.

Czy kawa jest zdrowa?

Ta kwestia pozostaje sporna. Część osób uznaje kawę za używkę, która ma działanie uzależniające i trudno się z tym nie zgodzić. Natomiast picie kawy w rozsądnych ilościach wcale nie musi szkodzić organizmowi, a wręcz przeciwnie. Kawa dobrej jakości zawiera w sobie substancje chemiczne o działaniu przeciwzapalnym, które szczególnie dobrze oddziałują na wątrobę. Zawarte w kawie antyoksydanty nie tylko spowalniają proces starzenia, ale również zapobiegają wystąpieniu wielu groźnych chorób, w tym nowotworów.