16.07.2018

Kawa Luwak — czym jest, jak powstaje?

Kawa Luwak jest uznawana za najdroższy gatunek kawy na świecie. Pochodzi ona z południowo-wschodniej Azji i wytwarzana jest z odchodów łaskuny palmowej — zwierzęcia z rodziny łaszowatych. Za kilogram kawy luwak trzeba zapłacić aż 3000-4000 zł! Wysoka cena tej kawy podyktowana jest przede wszystkim trudnościami związanymi z jej pozyskiwaniem.

Kawa luwak — skąd pochodzi?

Kawa luwak jest najdroższym gatunkiem kawy na świecie, co sprawia, że każdy kawosz chociaż raz w całym swoim życiu chciałby jej spróbować i przekonać się, czy za bardzo wysoką ceną tego napoju idą niesamowite doznania smakowe. Kawa Luwak budzi wiele kontrowersji — nie tylko ze względu na swoją cenę, ale także ze względu na sposób jej pozyskiwania. Ten gatunek kawy pochodzi z południowo-wschodniej Azji i wytwarzany jest z odchodów łaskuny muzangi (cywety) — zwierzęcia z rodziny łaszkowatych. Przez rdzennych mieszkańców południowo-wschodniej części Azji łaskuna nazywana jest luwakiem — stąd właśnie pochodzi nazwa kawy.

Kawa Luwak — historia

Kawę Luwak pozyskuje się z odchodów łaskuny. Niegdyś zwierzę to uznawane było za szkodnika, ponieważ żerowało na kawowych krzaczkach i wyjadało najlepsze — najbardziej dojrzałe — owoce kakaowca. Kawę Luwak odkryto pod koniec XVIII w., kiedy to na holenderskich plantacjach kawy w Azji Mniejszej, zakazano rdzennym mieszkańcom zbierania ziaren kawy nawet na własny użytek. Z tego powodu zaczęli oni przygotowywać napój z oczyszczonych odchodów luwaka. Wówczas odkryto, że enzymy trawienne w przewodzie zwierzęcia neutralizują gorzki posmak kawy.

Kawa Luwak — sposób pozyskiwania

Sposób pozyskiwania kawy luwak budzi wiele kontrowersji, a także sprzeciw ekologów i obrońców zwierząt. Najdroższy gatunek kawy wytwarzany jest z odchodów łaskuny, której przysmakiem są owoce kakaowca. Co istotne, nie trawi ona całych ziaren, a jedynie ich miąższ. Po wszystkich procesach trawiennych zachodzących w organizmie Luwaka wydala on niestrawioną część ziaren, czyli same nasiona. Na dalszym etapie produkcji nasiona kawy oczyszczane z toksycznych związków i sprzedawane za bagatela 1000 dol za kilogram. Co czyni ją najdroższą kawą na świecie!

Kawa luwak — kontrowersje

Kawa luwak uchodzi za napój elitarny, przeznaczony wyłącznie dla najbogatszych konsumentów. Najwięcej zwolenników znajduje ona wśród mieszkańców Japonii i Stanów Zjednoczonych. Można ją kupić również w Europie — przykładowo w Wielkiej Brytanii za filiżankę takiej kawy trzeba zapłacić ok. 60 funtów (250-300 zł). Wysoka cena kawy Luwak wynika z jej niepowtarzalnego smaku i aromatu oraz z trudności związanych z jej pozyskaniem. Co istotne, wysoka cena tego gatunku kawy sprawia, że mieszkańcy południowo-wschodniej Azji, polują na łaskuny i zmuszają je do spożywania owoców kakaowca, które w naturalnych warunkach stanowią tylko dodatek do pożywienia tych zwierząt. Łaskuny trzymane są w bardzo ciasnych klatkach i żyją bardzo krótko. To skłania ekologów i obrońców zwierząt do organizowania akcji zachęcających do zrezygnowania ze spożywania tego gatunku kawy.