08.11.2017

Czy kawa to używka? Sprawdź najnowsze badania!

Kawa - wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez tego aromatycznego napoju, który już po kilku łykach wprowadza w doskonały nastrój i dodaje energii. Niezastąpiona każdego ranka oraz w te dni, gdy aura za oknem jest usypiająca. Jednak mimo tego oczywistego dobrego wpływu na samopoczucie, wiele mówi się o tym, że czarny napar nie wpływa dobrze na zdrowie człowieka. Czy słuszne jest postrzeganie kawy jako używki? Okazuje się, że w świetle najnowszych badań wiele się zmienia.

Kawa jako używka

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Z pewnością swoją wysoką pozycję w hierarchii zapewniła sobie bogatym smakiem i aromatem, jednak powodem, dla którego większośc osób sięga po ten napar, jest zawartość pobudzającej kofeiny. I to właśnie ten składnik powoduje, że o kawie krąży tak wiele niepochlebnych opinii, a wiele osób traktuje ją jako używkę i stara się ograniczyć jej spożywanie. Czy słusznie?

Czy kawa jest zdrowa?

Prawda jest taka, że owszem, kawa może zaszkodzić, jednak, jak wszystko - gdy spożywana jest w nadmiarze. Kofeina, o której mówi się tak wiele, okazuje się mieć pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie.

  • Chcesz schudnąć? Pij kawę

Przede wszystkim wspomaga odchudzanie, co wykorzystuje wiele koncernów farmaceutycznych, dodając ten składnik do preparatów, mających pomagać w redukowaniu masy ciała. Regularne picie kawy reguluje i przyspiesza metabolizm oraz wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Jednak by w pełni czerpać z odchudzających korzyści tego naparu, nie warto wzbogacać go cukrem czy śmietanką, ponieważ w ten sposób dodajemy tylko dodatkowych kalorii.

  • Kawa jako źródło młodości

Badania wskazują również, że w kawie może tkwić odpowiedź na pytanie o długą młodość. Ziarna kawy są źródłem antyoksydantów, które pomagają zwalczać wolne rodniki, jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry i powstawania zmarszczek. Co więcej, kawa zawiera w sobie także bogactwo soli, łączących pierwiastki takie jak: wapń, magnez, fosfor, potas, żelazo, chrom i cynk. To właśnie one odgrywają ogromną rolę w przeciwdziałaniu starzeniu się skóry i spowalniają ten proces.

  • Kawa zapobiega chorobom

Na pytanie, czy kawa jest zdrowa, można odpowiedzieć: tak. Na potwierdzenie tego faktu warto zauważyć, że kawa zapobiega wielu chorobom. Regularne picie tego aromatycznego naparu może sprawić, że ryzyko chorób serca zostanie mocno zminimalizowane, a to dzięki substancjom chemicznym, działającym antyzapalnie, w które bogata jest kawa.

Ponadto, kawa wpływa pozytywnie na stan wątroby, zapobiegając marskości oraz powstawaniu stanów zapalnych. Może również zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób Alzheimera i Parkinsona, co jest zasługą kofeiny. Picie kawy sprawia także, że picie kawy zapobiega chorobom nowotworowym wątroby, piersi, prostaty i jelita grubego. Za to odpowiedzialne są antyoksydanty, które nie tylko spowalniają procesy starzenia, ale także wykazują działanie antyzapalne.

Kawa jako używka - fakt czy mit?

Jak widać, postrzeganie kawy jako używki mającej niekorzystny wpływ na zdrowie jest błędne. Najnowsze badania wskazują na to, że napar ten powinien być włączony do piramidy żywieniowej człowieka na tym samym poziomie, co ryby i jajka. Warto jednak pamiętać, że podstawą nadal powinno być wypijanie około 1,5 litra wody dziennie, kawę traktując jako dodatek, nie zaś napój, który uzupełnia poziom płynów w organizmie. Zatem zamiast zastanawiać się, czy kawa jest zdrowa i czy możemy sobie pozwolić na filiżankę tego napoju o poranku - pijmy śmiało. Na zdrowie.