10.05.2018

Zawód barista – poznaj sekrety profesji

Jeszcze dwadzieścia lat temu termin “barista” wywoływałaby zaskoczenie nawet w wytrawnym bywalcu kawiarni. Dziś pewnie dziecko wie, na czym polega ta profesja, a być może niejeden człowiek marzy o tym, aby w przyszłości móc wykonywać ten zawód. Słowo “barista” wywodzi się z języka włoskiego i w słonecznej Italii oznacza osobę stojącą za barem, przygotowującą i serwującą gościom różne napoje, nawet te alkoholowe. Poza granicami Włoch barista i barman nie są synonimami. Barista zajmuje się wyłącznie kawą.

Od kawiarki do baristy

Kiedyś za napar z kawy odpowiedzialne były w dworach tzw. kawiarki, które nie zajmowały się niczym innym. To jednoznacznie wskazuje na fakt, że bycie baristą wymaga pewnego kunsztu. Współczesne lokale zabiegają o dobrych specjalistów, bo to oni budują markę tych miejsc. Dziś barista musi także znać się na mieleniu, przechowywaniu, przyrządzaniu i podawaniu kawy. Powinien bezwzględnie umieć zrobić dobre espresso oraz inne napoje kawowe na jego bazie: latte, cappuccino, cafe au lait i inne. Barista musi także dbać o swój warsztat pracy - nie tylko wciąż wzbogacać swoje kompetencje w technice parzenia napoju, lecz także doskonale wiedzieć, jak funkcjonują wszelkie urządzenia do parzenia kawy.

Włosi kierują się w przyrządzaniu kawy zasadą czterech M. Chodzi zatem o to, aby wybrać najlepiej jak to tylko możliwe: kawę (Miscela), młynek (Maccinadosatore), ekspres (Macchina) i wprawną rękę (Mano). Barista powinien umieć zająć się wszystkim - dopilnować jakości produktu, zmielić kawę, zaparzyć napój i podać go pięknie klientowi. Dobry barista, a zatem nie amator, wie, że kawę powinno się zmielić tuż przed podaniem, że ekspres, którego powinien użyć, musi być ciśnieniowy - kolbowy, a nie automatyczny. Wytrawny specjalista buduje swój wizerunek na doświadczeniu - czyli musi mieć na swoim koncie zaparzonych około 3000 kaw. Nie zawsze jednak taki ktoś jest do dyspozycji, a tymczasem apetyt na kawę rośnie. Dar Natury umożliwi amatorowi kawy wypicie fenomenalnego napoju, którego może nie zaparzył doświadczony profesjonalista, ale smak kawy absolutnie tego nie zdradza.

Kawa w Darze od Natury

Pijemy kawę w domu i pracy, a także częstujemy nią rodzinę i współpracowników. Procedura przyrządzania napoju staje się łatwiejsza za sprawą ekspresów, dostępnych m.in. w Darze Natury. Warto zainteresować się zatem najwyższej jakości urządzeniami marki Saeco. Są idealne do przyrządzenia kawy zarówno czarnej, jak i białej, estetycznie wyglądające i łatwe w konserwacji, dlatego nadają się do każdego gospodarstwa domowego czy biurowca. Ekspres Saeco Royal Gran Crema to model kompaktowy, nadający się do częstego użytku. Dzięki stalowej obudowie jest trwały, a o temperaturę kawy zadba też podgrzewana tacka. Do przygotowanego espresso można dodać delikatnie spienione mleko, które najlepiej wlewać w sam środek filiżanki, stosując okrężne ruchy aż do jej brzegów. To gwarantuje równomierność rozlania całości, jeśli interesuje nas cappuccino. Ekspres Saeco Aulika TOP RI wyposażony jest też w system One - Touch Cappuccino. Występuje również możliwość podłączenia do ekspresu bieżącej wody. Urządzenie cechuje się bardzo dużą pojemnością zbiorników na wodę i kawę.

Talent baristy to dar od natury

Barista czasami musi być artystą - namalowanie na kremowej powierzchni rozetki czy innych wzorów na kawie może nie jest trudne, ale wymaga ćwiczeń i wprawnej ręki. Kawiarnie jednak cenią pracowników, którzy potrafią zaparzyć kawę smaczną i pięknie wyglądającą. Jeśli jeszcze nie jesteś kimś takim - zawsze możesz poćwiczyć. Zakup dobrą kawę, dobrą wodę i odpowiedniej jakości sprzęt. Wejdź na naszą stronę, sprawdź ofertę i zostań baristą - amatorem. Z czasem Twoje umiejętności zadziwią być może nie tylko najbliższych.

Pracodawcy powinni zaś zainteresować się wygodnymi pakietami Barista 2, Barista 4, a także Brista 6, które są znakomitym rozwiązaniem dla każdego biura. Jeśli sam jesteś szefem, to wiedz, że przy niewielkich nakładach finansowych już wkrótce i Twoi pracownicy mogą delektować się wspaniałą i doskonale zaparzoną kawą marki Segafredo. Dar Natury to dar niebiańskiego smaku dobrze przygotowanej kawy.