03.06.2020

Zdrowe nawodnienie organizmu – dlaczego stanowi podstawę codzienności?

Woda jest jednym z podstawowych składników naszego organizmu. Jeśli zatem chcemy prawidłowo funkcjonować, nasze komórki muszą być odpowiednio nawodnione. Pozwoli nam to utrzymać nie tylko zdrowie somatyczne, lecz także dobre samopoczucie. Co więcej, woda źródlana dostarczy niezbędnych składników mineralnych, a w dalszej kolejności ułatwi ich transport do wszelkich narządów oraz tkanek. Nawodnienie organizmu - co warto w związku z nim wiedzieć?

Rola wody i prawidłowego nawodnienia organizmu

Bez wody nie moglibyśmy istnieć - bez niej jesteśmy w stanie wytrzymać znacznie krócej niż chociażby bez jedzenia. Dlaczego jest tak istotna? Ponieważ bierze udział w licznych procesach, w których przebiegu odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezbędne.

  • Odgrywa istotną rolę w większości reakcji chemicznych, jakie zachodzą w komórkach.
  • Ułatwia przyjmowanie pokarmów, a następnie ich trawienie.
  • Pomaga transportować witaminy oraz inne substancje odżywcze.
  • Wspiera proces detoksykacji organizmu (usuwania z niego zbędnych produktów przemiany materii).
  • Pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła i ułatwia jego wydalanie.
  • Chroni m.in. gałki oczne, mózg, rdzeń kręgowy, a także umożliwia prawidłową ruchliwość stawów.

Co najważniejsze, należy podkreślić, że woda stanowi około 45-75 proc. masy ciała człowieka (występuje w przestrzeniach wewnątrzkomórkowych i zewnątrzkomórkowych, w tym w krwi, limfie, sokach trawiennych). Skąd tak duży przedział? Wiele zależy od takich czynników, jak: płeć, wiek, aktywność danej osoby czy nawet panująca dookoła temperatura. Największy poziom objętości wody obserwuje się w organizmach noworodków - około 74 proc. U mężczyzn może być to nawet 65 proc., zaś u kobiet około 55 proc.

Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu?

Chcąc dostarczyć sobie odpowiednią ilość wody, warto początkowo sprawdzić, jakie mamy w tym zakresie zapotrzebowanie. Owszem, wiele mogą dać nam sygnały wysyłane przez ciało - zwykle jednak odczuwamy je dopiero wtedy, kiedy wody jest już w nim zbyt mało. Wiedza powinna więc stanowić podstawę, a tym samym prewencję ewentualnego odwodnienia.

Podobnie jak wspomniana wyżej zawartość wody w organizmie, tak i zapotrzebowanie na nią zależy od różnych elementów. Znaczenie ma m.in. płeć, ogólny stan zdrowia, występowanie gorączki, aktywność fizyczna, temperatura powietrza oraz klimat, w którym przebywamy. Jak możemy zatem obliczyć wspomniane tu zapotrzebowanie? Jednym ze sposobów jest odniesienie się do ilości spożywanego pokarmu. Przyjmuje się, że na 1 mililitr wody przypada 1 spożyta przez nas kaloria. Jeśli zatem odpowiednie nawodnienie organizmu chce zapewnić sobie osoba spożywająca 2000 kalorii, powinna wypijać minimum 2 litry płynów w ciągu doby. Innym sposobem sprawdzenia, jak możemy zagwarantować sobie prawidłowe nawodnienie organizmu, jest odniesienie się do masy ciała. Każdy kilogram wiążę się z potrzebą dostarczenia 30-45 mililitrów wody, co oznacza, że osoba ważąca 70 kilogramów powinna wypijać 2,1-3,1 litra płynów dziennie.

Wracając do wymienionych wyżej czynników, mogą istotnie wpłynąć na opisywane tu zapotrzebowanie. Jeśli ktoś jest wyjątkowo aktywny - jest osobą pracującą fizycznie czy uprawiającą sport - ilość niezbędnej wody będzie większa. Dotyczy to także osób zmagających się z gorączką, u których intensywne pocenie wymaga dodatkowego wsparcia. Należy wziąć pod uwagę również nawodnienie organizmu kobiet ciężarnych oraz karmiących - w czasie laktacji zapotrzebowanie na wodę wzrasta nawet o 1 litr.

Nawodnienie organizmu vs odwodnienie - na co uważać?

Kiedy nawodnienie organizmu jest na zbyt niskim poziomie, zaczynają być zauważalne niepokojące objawy tego stanu. Część z nich jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem:

  • skóra staje się sucha i traci swoją gładkość, a procesy starzenia zachodzą szybciej,
  • pojawia się cellulit,
  • paznokcie są łamliwe i rozdwajające się,
  • włosy tracą swój blask, są suche i łamliwe.

Istotniejsze wydają się jednak symptomy, których nie widać. Należą do nich m.in. zaburzenia termoregulacji, nieprawidłowości w gospodarce wodno-elektrolitowej, bóle głowy, trudności w koncentracji, ogólne osłabienie, suchość spojówek czy zaburzenia apetytu. Duże odwodnienie może spowodować nawet utratę przytomności. Pamiętajmy, że odpowiednie nawodnienie organizmu nie jest wymysłem - to jedno z podstawowych zadań, jakie w obszarze troski o siebie, powinniśmy codziennie spełniać!

Co to właściwie oznacza? Przyjmuje się, że prawidłowe nawodnienie organizmu zapewnia wypijanie około 2-2,5 litra płynów dziennie. Jest to mniej więcej 8 szklanek wody, którą powinno się pić w niewielkich, ale regularnie podawanych porcjach. Jeśli wychodzisz z domu i masz zabiegany dzień, weź ze sobą wielorazową butelkę wypełnioną po brzegi wodą. Jeśli jesteś w biurze, szklankę pełną napoju postaw w zasięgu swojego wzroku - dzięki temu nie zapomnisz, że rutynowe nawodnienie organizmu powinno stanowić niezbędny element Twojej codzienności. Co jeszcze może być pomocne? Ustawianie budzika w telefonie. Zgadza się, może stanowić świetnie przypomnienie, np. co godzinę - właśnie przyszła pora na kolejną szklankę wody! Nawet jeśli nie jesteś spragniony, warto po nią sięgnąć. Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa!

Źródła:

Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące: Znaczenie nawodnienia w prewencji chorób u kobiet w wieku prokreacyjnym, Ginekologia Polska 2011, 82, 943-945 [dostęp: 26.05.2020]

https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/download/46261/33050

darnatury.pl/zdrowe-nawodnienie-organizmu/