07.05.2019

Woda termalna – ukojenie i odświeżenie

Woda termalna może być produktem samym w sobie – jako woda w sprayu – bądź stanowić składnik kosmetyków. Dzięki temu sprawdza się zarówno w lecznictwie, jak i kosmetologii. Woda termalna ma liczne właściwości, które wpływają na kondycję skóry oraz nasz wygląd. Warto dowiedzieć się, dlaczego używanie tego produktu korzystnie wpływa na organizm. Sprawdź, jakie zastosowanie ma woda termalna i jak jej używać.

Woda z podziemnych źródeł

Woda termalna to woda głębinowa, wydobywana z podziemnych źródeł, które znajdują się na głębokości sięgającej nawet 6 kilometrów. Woda termalna musi mieć ponad 20 stopni Celsjusza. W Polsce najcieplejsze wody termalne wydobywane są w Ciechocinku oraz Cieplicach. Woda głębinowa charakteryzuje się krystaliczną czystością oraz wyjątkowym zestawem składników mineralnych oraz śladowych pierwiastków, które powstały w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi w kierunku jej powierzchni. Skład stanowi o wyjątkowych właściwościach, które ma woda termalna.

Skład wody termalnej

W skład wody termalnej wchodzą m.in.:

  • selen,
  • wapń,
  • żelazo,
  • siarka,
  • magnez,
  • miedź,
  • cynk
  • potas,
  • krzem,
  • sód,
  • mangan.

Należy jednak pamiętać, że skład wody termalnej różni się w zależności od miejsca wydobycia, dlatego warto zaznajomić się z taką informacją przed zakupem produktu.

Kto powinien używać wody termalnej?

Woda termalna szczególnie dobrze sprawdzi się wśród osób mających suchą, wrażliwą, alergiczną bądź trądzikową skórę, jednak mogą jej używać także osoby z cerą np. normalną czy mieszaną. Produkt ten wspomaga proces redukcji śladów po ukąszeniach, opuchlizn czy obrzęków, a także pomaga przy skaleczeniach i zranieniach. Woda termalna jest odpowiednia do używania na wrażliwej skórze niemowląt w czasie pieluszkowego zapalenia skóry.

Woda termalna – wybór alergików

Skład wody termalnej oraz jej właściwości sprawiają, że jest to produkt czysty pod względem mikrobiologicznym, bogaty w mikroelementy i minerały. Woda termalna jest hipoalergiczna, a zawarte w niej składniki częściowo odkładają się w warstwie rogowej naskórka, a częściowo przenikają do głębszych warstw skóry. To sprawia, że produkty na bazie wody termalnej mają właściwości lecznicze i mogą być używane przez osoby, które zmagają się z alergiami. Woda termalna wspomaga leczenie chorób skóry, takich jak trądzik, łuszczyca, egzema czy atopowe zapalenie skóry. Koi i pielęgnuje skórę, dlatego tak chętnie stosowana jest w kosmetologii.

Zastosowanie wody termalnej

Woda termalna oraz kosmetyki na jej bazie mają szerokie zastosowanie i są chętnie wybierane nie tylko przez osoby ze skórą alergiczną. W upalne dni idealnie sprawdzi się jako odświeżenie. Wodę w sprayu można nosić w torebce i używać zawsze wtedy, gdy poczujemy, że temperatura zaczyna nam doskwierać, twarz robi się sucha i przydałoby się nieco ochłodzenia i orzeźwienia. Rozpylając wodę na twarz, możemy także zadbać o zmęczone i opuchnięte oczy, odświeżyć makijaż, nie ryzykując, że się rozmaże. Co więcej, zaaplikowanie wody termalnej po nałożeniu podkładu i pudru scali makijaż i zniweluje efekt zbyt wyraźnej pudrowości. Wodę termalną w sprayu śmiało można wykorzystać także podczas zmywania makijażu – nawet tego wodoodpornego! Czasem po zmyciu make-upu odczuwamy dyskomfort. Jedno psiknięcie sprawi, że w jego miejsce pojawi się odświeżenie i ukojenie.

Woda termalna świetnie nadaje się również do skóry podrażnionej. Regeneruje skórę opaloną naturalnie na słońcu lub po wizycie w solarium. Sprawdza się także po depilacji, jak i po goleniu, kiedy skóra może być pokryta małymi, czerwonymi kropkami. Użycie wody termalnej pomoże nam ukoić skórę po otarciach i odparzeniach. Dzięki łagodzącym właściwościom dermatolodzy i kosmetolodzy bardzo często stosują wodę termalną po niektórych zabiegach, np. po peelingach chemicznych.

Efekty używania wody termalnej

Co sprawia, że woda termalna ma zupełnie inne właściwości niż zwykła woda? Przede wszystkim jej działanie hipoalergiczne, łagodzące podrażnienia, zaczerwienienia i wszelkie stany zapalne. W zależności od zawartych w wodzie termalnej minerałów, może ona mieć działanie odżywcze, regenerujące, antybakteryjne, a nawet antyoksydacyjne. Podczas regularnego stosowania wody termalnej wyraźnie poprawia się kondycja skóry.

Dzięki używaniu wody termalnej skóra staje się:

  • ukojona,
  • ujędrniona,
  • mocniejsza,
  • uspokojona,
  • mniej zaczerwieniona,
  • mniej podrażniona,
  • mniej przetłuszczona,
  • napięta,
  • odświeżona.

Woda termalna – sposób użycia

Tak jak już pisaliśmy, woda termalna może występować jako woda w sprayu bądź być składnikiem kosmetyków, takich jak na przykład kremy. Pod każdą postacią ma wyjątkowe zastosowanie, które warto przetestować na własnej skórze! Gdy używasz kremu lub balsamu na jej bazie, jedyne co musisz zrobić, to oczyścić skórę przed ich zastosowaniem. Kosmetyk zawierający wodę termalną najlepiej nałożyć na twarz kilka minut po jej umyciu.

Wodę termalną można używać do oczyszczenia i odświeżenia skóry zamiast płynu micelarnego czy toniku. Kiedy sięgasz po wodę termalną w sprayu, pamiętaj o odpowiedniej odległości, z jakiej ją aplikujesz – warto nanieść ją, trzymając produkt kilka centymetrów od twarzy. Po około 30 sekundach od jej zaaplikowania, należy osuszyć twarz chusteczką. Wodę termalną w sprayu można też zastosować na twarz i pozwolić, by sama wyschła - wchłonie w skórę, odżywi ją i zapobiegnie nadmiernemu wydzielaniu sebum.

Wodę termalną warto stosować przez cały rok - zarówno latem, gdy skóra narażona jest na podrażniające działanie promieni słonecznych, jak i zimą, gdy w pomieszczeniach panuje niska wilgotność.