05.03.2020

Kawa zbożowa – czy faktycznie jest zdrowsza?

O ile jeszcze kilka lat temu kawa zbożowa należała do grona rzadko i raczej niechętnie wybieranych napojów, o tyle dzisiaj sięgają po nią praktycznie wszyscy – nie tylko dzieci i kobiety w ciąży, lecz także ci, którzy praktykują zdrowy tryb życia oraz odżywiania. Czy rzeczywiście warto włączyć ją do swojej diety i zastąpić nią kawę kofeinową? O tym, jakie właściwości kryje w sobie kawa zbożowa, dowiecie się z naszego artykułu.  

Jak powstaje kawa zbożowa?

Kawa zbożowa to napój będący esencją prażonych zbóż, takich jak pszenica, jęczmień, żyto czy orkisz. Nierzadko urozmaicona jest różnymi dodatkami – producenci oferują nam kawę zbożową z dodatkiem cykorii, buraka cukrowego lub korzennych przypraw. Kawa zbożowa nie zawiera konserwantów i szkodliwych barwników, niemniej jednak niekiedy może być wzbogacana wybranymi witaminami lub minerałami. Najczęściej występuje w postaci napoju typu instant, choć można znaleźć i takie, które parzy się w sposób zbliżony do parzenia herbaty.

Czym różni się od klasycznej kawy parzonej? Przede wszystkim nie zawiera kofeiny, a więc nie wpływa na zmianę ciśnienia i nie działa pobudzająco. Z tego też powodu poleca się ją osobom zmagającym się z nadciśnieniem czy chorobami układu pokarmowego. Z powodzeniem można spożywać ją także przed snem, gdyż nie powoduje problemów z zasypianiem. Sam smak kawy zbożowej zależy od mieszanek zbóż wykorzystanych do jej produkcji. Niektóre mieszanki mogą przypominać smak tradycyjnej kawy, inne – diametralnie się od niego różnić. Producenci oferują nam zresztą kawy zbożowe w całej palecie smaków i aromatów – dzięki licznym dodatkom i mieszankom przypraw z łatwością można znaleźć smak odpowiadający naszym upodobaniom.

Czy kawa zbożowa jest zdrowa? 

Kawa zbożowa to nie tylko napój niskokaloryczny, lecz także odżywczy i bogaty w szereg wartościowych składników, takich jak cynk, fosfor, potas, żelazo i witaminy z grupy B. Jest znakomitym źródłem błonnika pokarmowego, a dzięki zawartych w niej polifenolach wykazuje działanie antyoksydacyjne. Zawiera łatwo przyswajalne węglowodany oraz nie wypłukuje z organizmu magnezu, a ta z dodatkiem cykorii zawierającej inulinę ma także działanie probiotyczne. To oczywiście nie koniec. Kawa zbożowa dobroczynnie działa na nasz układ pokarmowo-trawienny: wspomaga perystaltykę jelit, zmniejsza uczucie głodu, a także wspomaga wydzielanie żółci i łagodzi podrażnienia śluzówek układu pokarmowego. Ponadto nie zakwasza organizmu, wpływa pozytywnie na nasz układ nerwowy oraz obniża poziom złego cholesterolu we krwi.

Wady kawy zbożowej

Popularna kawa zbożowa powstaje głównie z ziaren zbóż – jęczmienia, żyta oraz orkiszu, a niekiedy także prażonego buraka cukrowego, cykorii. Pomimo wielu swoich zalet i dobroczynnych właściwości, nie jest napojem pozbawionym wad. Z racji tego, że jest produktem powstającym w wyniku obróbki termicznej ziaren zbóż, ma wysoki indeks glikemiczny, przez co nie jest zalecana chorym na cukrzycę. Nie zapominajmy także, że kawa zbożowa zawiera gluten, a więc nie jest dedykowana osobom cierpiącym na celiakię. W takim przypadku poleca się szczególnie kawę bezglutenową, czyli kawę żołędziówkę, którą z powodzeniem mogą spożywać także wszyscy nietolerujący glutenu.

Co z pobudzającymi właściwościami kawy zbożowej? Tak jak powyżej wspomnieliśmy, ten napój nie zawiera kofeiny, a więc nie działa pobudzająco na nasz organizm. To jednak dobra wiadomość dla dzieci oraz kobiet spodziewających się dziecka, które z umiarem mogą spożywać kawę zbożową w ciąży.

Kawa zbożowa a odchudzanie

Kwestia zasadności picia kawy zbożowej podczas odchudzania nie została przez specjalistów sprecyzowana. Z jednej strony zawiera przecież składniki pobudzające i regulujące metabolizm oraz perystaltykę jelit, z drugiej – znajduje się w gronie produktów o wysokim indeksie glikemicznym, których podczas odchudzania zdecydowanie powinniśmy unikać. Czy należy więc z niej rezygnować? Warto mieć na uwadze fakt, że tak jak nie ma jednego produktu, który w znaczny sposób przyczyni się do zredukowania wagi, tak i nie ma takiego, który spożywany w rozsądnych ilościach ten proces zahamuje. Będąc na diecie, nie musimy się więc kategorycznie wystrzegać kawy zbożowej. Wystarczy pić ją z umiarem i najlepiej nie w towarzystwie  produktów o dużej zawartości tłuszczu – połączenie węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym i tłuszczu sprzyja przybieraniu na wadze.

Bądźmy czujni

Aby mieć pewność, że wybrana przez nas kawa zbożowa jest korzystna dla naszego zdrowia, warto przed zakupem dokładnie zapoznać się z jej składem. Niektórzy producenci dodają do niej dużą ilość substancji słodzących: jeśli w składzie znajdziemy dużą ilość cukrów prostych, to lepiej sięgnąć po inny produkt. Zwróćmy uwagę na to, że ilość cukru może być podana w dwojaki sposób – w suchej kawie lub już w zaparzonej. Najlepiej będzie, jeśli sięgniemy po kawę zbożową mającą mniejszą ilość składników. Warto zrezygnować także z dodatków smakowych – te z powodzeniem możemy dodać do niej sami.

Jak przygotowywać kawę zbożową?

Kawę zbożową z powodzeniem możemy zalewać gorącą wodą lub wrzątkiem bądź też przygotowywać ją na wolnym ogniu – szczególnie, gdy zależy nam na wydobycie z napoju głębszego aromatu. Jeśli idzie o sposób podania, to mamy tutaj pełną dowolność: kawę zbożową można spożywać zarówno na gorąco (samą lub jako bazę do cappuccino) lub na zimno (z zimnym mlekiem lub kostkami lodu). Podana na zimno stanowi znakomity napój bezkofeinowy dla dzieci na gorące dni.

Źródła:

  1. http://magazyn-kuchnia.pl/magazyn-kuchnia/1,123892,19625026,kawa-zbozowa-czy-aby-na-pewno-jest-zdrowa.html?disableRedirects=true
  2. http://www.medonet.pl/zdrowie,kawa-zbozowa---wlasciwosci--zalety--wady,artykul,1726865.html
  3. http://www.odzywianie.info.pl/przydatne-informacje/artykuly/art,kawa-zbozowa-wlasciwosci-rodzaje-i-wplyw-na-zdrowie.html