05.03.2020

Kawa latte – jak ją zrobić?

Uwielbiają ją kawosze na całym świecie. Jest obecna w menu praktycznie każdego lokalu, nawet jeżeli wybór napojów ogólnie jest tam raczej niewielki. Doczekała się różnych odmian i wariacji, a to wszystko za sprawą niepowtarzalnego smaku, łączącego energetyczną esencję kawy z łagodną delikatnością mleka. Wiele osób pije ją codziennie na dobry początek dnia, np. kupując na wynos po drodze do pracy. Jak zrobić cafe latte samodzielnie w domu?

Kawa latte – krótka historia smaku

Nie jest zaskoczeniem fakt, że zarówno przepis na cafe latte, jak i nazwa tego napoju wywodzi się z Włoch. „Latte” to po polsku „mleko”, które stanowi główny element przepisu. Procedura przyrządzenia tego rodzaju kawy wydaje się prosta – do porcji espresso dolewamy podgrzane i lekko spienione mleko i otrzymujemy naszą kawę latte. W istocie jednak nie jest to takie banalne, jak się wydaje.

Doskonałą pomocą w przygotowywaniu napojów tego typu są nowoczesne ekspresy do kawy. Maszyny są fabrycznie zaprogramowane w taki sposób, aby mieszać właściwe proporcje produktów w odpowiedniej kolejności. Jeśli jednak chcemy własnoręcznie wykonać idealną caffe latte lub po prostu poznać na nią przepis, musimy nieco bardziej zagłębić się w istotę tego napoju.

Do przygotowania kawy latte potrzebujemy:

  • porcji espresso lub ok. 30 ml mocnej kawy parzonej,
  • 200 ml mleka o dużej zawartości tłuszczu,
  • wysokiej szklanki o pojemności co najmniej 250 ml.

Najważniejsze jest dodawanie składników w odpowiedni sposób, z zachowaniem właściwej kolejności. Mleko podgrzewamy do temperatury około 60 stopni, po czym spieniamy i wlewamy do wysokiej szklanki. Napar ze świeżo zmielonych ziaren kawy powinien mieć temperaturę około 90 stopni. Delikatnie wlewamy go do mleka, transportując po ściance naczynia. Prawidłowo zrobiona kawa latte powinna składać się z trzech warstw: mleka, kawy i mlecznej pianki. Opcjonalnie można dodać cukier, syrop smakowy lub miód, a wierzch posypać wiórkami kokosowymi, cynamonem, kakao, zmielonymi orzechami lub startą czekoladą.

WAŻNE: Przed przystąpieniem do picia kawy latte należy wymieszać ze sobą wszystkie jej warstwy!

Inna odsłona kawy latte – jak zrobić latte macchiato?

„Macchiato” to po włosku „plamka”. Kawa latte wykonana tą techniką ma swoją specyfikę polegającą na tym, że tor wlewania kawy jest widoczny pośrodku spienionego mleka. Różnica w przygotowaniu tych dwóch napojów jest taka, że w przeciwieństwie do tradycyjnego cafe latte, latte macchiato nie wymaga delikatnego dodawania kawy do mleka po ściance docelowego naczynia. Lejąc napar wprost do szklanki, uzyskujemy efekt charakterystycznej plamki z kawy na mlecznej piance.

Kawa czy herbata? A może matcha latte?

Matcha latte to mleczny napar przygotowany na bazie sproszkowanej zielonej herbaty. Mówi się, że stanowi zdrowszą i łagodniejszą alternatywę dla kawy. Co, oprócz zielonego koloru, wyróżnia matcha latte spośród innych gorących napojów?

To napój zalecany osobom, które ze względów zdrowotnych musiały całkowicie lub częściowo zrezygnować z picia kawy. Matcha latte ma działanie relaksacyjne i przyspieszające spalanie tłuszczu. Neutralizuje też wolne rodniki i obniża poziom cholesterolu w organizmie, zmniejszając ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia.

Jak przygotować matcha latte? Łyżeczkę herbaty matcha należy zalać przegotowaną wodą o temperaturze około 80 stopni do wysokości około ⅓ szklanki. Pozostałe na powierzchni naparu grudki muszą zostać rozbite przy pomocy specjalnej bambusowej miotełki, ewentualnie trzepaczki lub zwykłej metalowej łyżeczki. Pozostałą pojemność szklanki wypełniamy spienionym mlekiem. Opcjonalnie dodajemy cukier trzcinowy, a wierzch napoju posypujemy sproszkowaną herbatą matcha.