21.07.2017

Jakie korzyści niesie za sobą picie wody na czczo?

Ciało ludzkie w większości składa się właśnie z wody. Ta życiodajna substancja, niezbędna do życia znajduje się we wszystkich tkankach organizmu. Wiedząc, jak wielkie ma znaczenie, należy zadbać o prawidłowe nawodnienie - co jednak robić jeśli nie masz nawyku picia wody? Jest na to sposób! Wystarczy, że będziesz pamiętać o spożyciu od 1 do 4 szklanek wody dziennie na czczo! W ten sposób unikniesz zaburzeń funkcjonowania organizmu i wielu chorób związanych z nieodpowiednim nawodnieniem. To takie proste! Chcesz poznać korzyści, jakie z tego płyną?

Co daje picie wody na czczo?

Wiesz już, że woda jest niezbędna do życia, prawidłowego funkcjonowania organizmu i zachowania zdrowia. Jakie korzyści odniesiesz z picia wody rano?

 • Poprawia trawienie. Szklanka gorącej wody na czczo przyspiesza procesy metaboliczne i usprawnia trawienie - jeśli masz problem z bulgotaniem i przelewaniem w żołądku, taka terapia na pewno złagodzi Twoje dolegliwości! Gorąca woda na pusty żołądek również pobudza do działania jelita, a co za tym idzie zapobiega zaparciom.
 • Usprawnia oddawanie moczu. W nocy organizm zajmuje się naprawianiem komórek i usuwaniem zbędnych produktów przemiany materii, które zostaną wydalone rano z moczem. Jeśli męczą Cię częste infekcje dróg moczowych lub cierpisz z powodu kamicy to szklanka wody z cytryną wypita rano przyspieszy opróżnianie pęcherza i zmniejszy ryzyko zastoju moczu.
 • Usuwa toksyny. Wypicie szklanki wody na czczo neutralizuje szkodliwe działanie używek takich jak alkohol czy tytoń również niezdrowego jedzenia typu fast food, czy zanieczyszczonego powietrza. Po imprezie wypij rano szklankę wody z cytryną - dzięki temu pomożesz organizmowi usunąć toksyny nagromadzone poprzedniego wieczora.
 • Poprawia nawilżenie skóry. Poprzez wypicie 2 szklanek wody z cytryną i miodem na czczo pomożesz w utrzymaniu jej sprężystości, elastyczności, zapobiegniesz zmarszczkom i przedwczesnemu starzeniu, a także zmniejszysz nasilenie trądziku.
 • Przyspiesza metabolizm. Woda, oprócz usuwania toksyn, pomaga spalić niepotrzebne tłuszcze i kalorie, zabijając przy tym poczucie głodu i zmniejszając prawdopodobieństwo przejedzenia. Woda o poranku pomaga również w zachowaniu odpowiedniej pracy układu limfatycznego, krwionośnego i pokarmowego. Jeśli zamienisz poranną kawę na szklankę wody z cytryną, dodatkowo obniżysz poziom kortyzolu - hormonu stresu, dzięki czemu poprawisz swoją odporność.
 • Dodaje energii rano. Szklanka ciepłej wody na czczo jest świetnym sposobem na rozbudzenie w sobie energii - działa lepiej niż kawa, która odwadnia i może być przyczyną bólów głowy!
 • Leczy zgagę. Picie wody rano rozcieńcza nagromadzone w żołądku przez noc kwasy żołądkowe i zmniejsza wrażenie pieczenia po posiłku.

Jak zacząć pić wodę rano?

Poranne picie wody to świetny sposób na rozbudzenie organizmu i zapewnienie mu zdrowego początku dnia. Zwłaszcza, jeśli w ciągu dnia zapominasz o prawidłowym nawadnianiu, nawyk picia 1-2 szklanek wody na czczo będzie miał korzystny wpływ na Twoje zdrowie. Jeżeli chcesz zadbać o siebie i zacząć spożywać wodę na czczo pamiętaj o kilku zasadach:

 • Jeżeli chcesz wypić 2 litry wody w dzień, najlepiej jest podzielić tą ilość na mniejsze dawki. Pierwsza może być rano na czczo, następna po śniadaniu i pozostałe między resztą posiłków.
 • Do spożywania wody na pusty żołądek należy się przyzwyczaić. Najlepiej zacząć od małych ilości np. od 1 szklanki, a następnie zwiększyć ilość do 2 i 3.
 • Woda powinna być dobrej jakości. Woda z krany powinna być filtrowana! Wysokiej jakości filtry oczyszczą wodę z bytujących bakterii i wirusów i poprawią jej smak.
 • Jeżeli chcesz w pełni wykorzystać wszystkie dobroczynne właściwości wody, wypijaj rano szklankę wody z miodem lub z cytryną
 • jeśli męczą Cię problemy trawienne spróbuj pić na czczo gorącą wodę - ciepło pobudza ruchy perystaltyczne i leczy zaparcia