05.03.2020

Jak zwiększyć jakość wody? System POU przychodzi na ratunek!

System POU (od ang. Point-of-Use System) to innowacyjne rozwiązanie, gwarantujące wodę wysokiej jakości – pozbawioną kamienia, osadu, rdzy, bakterii i zanieczyszczeń chemicznych. Obligatoryjnym warunkiem otrzymania czystej i smacznej wody jest podpięcie urządzenia z system POU do źródła ujęcia wody pitnej. Tego typu urządzenia wykorzystywane są powszechnie w biurach, urzędach, placówkach szpitalnych, a także – coraz chętniej – w gospodarstwach domowych.

Dystrybutory z systemem POU z roku na rok zyskują na popularności. Duża w tym zasługa szerzenia wiedzy na temat ekologii i destrukcyjnego wpływu plastiku na naszą planetę. Z tego powodu coraz więcej osób szuka alternatyw dla wody butelkowanej. Jedną z nich są właśnie urządzenia POU, które filtrują wodę, a także – w razie potrzeby – ją chłodzą lub podgrzewają.

Czym jest system POU?

System POU (ang. Point-of-Use System) jest nowoczesnym i funkcjonalnym rozwiązaniem, którego działanie opiera się na wielostopniowym procesie filtracji wody. Znajdują one zastosowanie w urządzeniach filtrujących, czyli bezbutlowych dystrybutorach wody, które znajdziemy w biurach, szkołach, urzędach, hotelach, placówkach medycznych, a także w wielu gospodarstwach domowych. System POU wymaga podłączenia urządzenia filtrującego do sieci wodociągowej ze źródłem wody pitnej. To bardzo ważne – wówczas, gdy podłączymy go do ujęcia wody o nieznanej jakości bakteriologicznej, nie możemy mieć gwarancji, że woda będzie zdatna do spożycia.

Spożywanie wody przefiltrowanej przez urządzenie z systemem POU jest postępowaniem proekologicznym, gdyż dzięki temu ograniczamy picie wody butelkowanej, a tym samym ilość produkowanego plastiku. Ponadto system POU poddaje wodę filtracji i usuwa z niej wszystkie szkodliwe zanieczyszczenia, a pozostawia związki, które pozytywnie wpływają na jej walory smakowe. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że picie takiej wody ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Jak działają urządzenia z systemem POU?

W system POU wyposażone są bezbutlowe dystrybutory, których podstawową funkcją jest filtrowanie wody z wodociągów komunalnych. Korzystanie z tego typu urządzeń w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wtórnego zanieczyszczenia wody pitnej, a także pozytywnie wpływa na jej walory smakowe i zapachowe. Jeszcze kilka lat temu dystrybutory z systemem POU wykorzystywane były głównie w biurach, urzędach i placówkach medycznych, a obecnie coraz częściej można je spotkać w gospodarstwach domowych. Wodę z tego typu urządzeń można wykorzystywać nie tylko do picia, ale również do przygotowania kawy, herbaty, zup czy do mycia warzyw. Warto przy tym pamiętać, że używanie filtrowanej wody chroni przed kamieniem nasze urządzenia, w tym zwłaszcza czajnik i żelazko.

Zalety i wady systemu POU

System POU ma znacznie więcej zalet niż wad. Właściwie jedyną wadą, którą w pełni rekompensują zalety urządzeń z tym systemem, jest ich cena, która może być znaczenie niższa, jeśli zdecydujemy się skorzystać z oferty firmy, oferującej dzierżawę dystrybutorów. Z kolei wśród licznych zalet tego urządzeń POU można wymienić:

  • nielimitowany dostęp do smacznej i świeżej wody o wysokiej jakości,
  • obniżenie kosztów związanych z brakiem konieczności zakupu wody butelkowanej,
  • pro ekologiczność, która związana jest z obniżeniem produkcji plastiku i ograniczeniem transportu samochodowego,
  • prostą i intuicyjną obsługę,
  • dostarczanie wody pracownikom (w przypadku zamontowania bezbutlowego dystrybutora POU w miejscu pracy),
  • zapobieganie otyłości i innym chorobom cywilizacyjnym, co związane jest z łatwym dostępem do wody, gdyż w ten sposób przyczyniamy się do popularyzacji zdrowych nawyków.