Jak wyczyścić ekspres do kawy?
Jest ranek, a Ty już czujesz ten cudowny aromat - czy to na jawie, czy jeszcze w wyobraźni. Doskonały smak - natychmiast budzi Cię do życia! Jednak ekspres do kawy był doskonałą inwestycją. Problem polega jednak na tym, że z każdą kolejną filiżanką smak jest jakby… inny? Ale, niestety, nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Zastanawiasz się, co się stało? Może po prostu zapominasz o niektórych zabiegach, którym musisz poddawać urządzenie, by nie tylko posłużyło Ci dłużej, ale też… po prostu zawsze parzyło pyszną kawę! Dowiedz się, jak powinno wyglądać czyszczenie ekspresu do kawy!
Czyszczenie ekspresu do kawy - dobra woda to podstawa!
Słabej jakości woda to nie tylko mniej smaczny napój, ale też problemy z czyszczeniem ekspresu do kawy! Ta z kranu często jest twarda - wywołuje przez to szybkie powstawanie osadu np. na termobloku (ekspresy automatyczne) lub bojlerze (ekspresy kolbowe). Dlatego należy używać filtrów i regularnie je wymieniać - wiele zależy od częstotliwości użytkowania, choć zwykle zaleca się robić to co 8 tygodni.
Jeżeli natomiast chodzi o samą kawę - nie tylko będzie miała mało wyrazisty smak, ale też na jej powierzchni utworzy się nieapetyczna, tłusta powłoczka.
Czyszczenie ekspresu do kawy - codzienna higiena
Wydawać by się mogło, że czyszczenie ekspresu do kawy to zadanie do wykonania raz na jakiś czas. Niestety, jeśli ma przetrwać z nami lata, a w dodatku za każdym razem serwować idealną małą czarną lub przepyszne latte, niektóre zabiegi higieniczne powinno się wykonywać codziennie. Co prawda, większość automatycznych ekspresów ma funkcję przypominania o tym, że należy je oczyścić, jednak potraktuj to raczej jako pomoc dla zapominalskich, zwłaszcza, gdy dużo eksploatujesz swój sprzęt. W codziennych czynnościach pielęgnacyjnych zwróć uwagę przede wszystkim na:
- pojemnik z fusami/kolbę - dokładnie je wyczyść i osusz,
- tackę, w której zbiera się woda - resztki kawy mogą po pewnym czasie zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach!,
- dozownik kawy - warto przetrzeć go specjalną cienką szczoteczką (“wyciorkiem”), dzięki czemu nie dojdzie do jego zatkania,
- system spieniania mleka - przede wszystkim dyszę. W programie ekspresu powinnaś mieć opcję jej płukania, jednak to trochę za mało - lepiej ją odkręcić i dokładnie umyć.
Do mycia ekspresu możesz użyć profesjonalnych proszków i tabletek - alternatywą jest płyn do mycia naczyń i ocet, które należy bardzo dokładnie wypłukać! To szczególne ważne z oczywistych względów - chyba że masz ochotę na espresso z mocno kwaśną nutką lub bąbelkami.
Warto też przetrzeć urządzenie z zewnątrz - choć nie ma to wpływu na smak kawy, ekspres będzie wyglądał znacznie bardziej estetycznie.
Czyszczenie ekspresu do kawy - generalne porządki
Jesteś posiadaczką ekspresu automatycznego? Prawdopodobnie znajdziesz w nim automatyczny program samooczyszczania - wystarczy tylko wyjąć filtr i ustawić odpowiednie parametry. Dzięki temu, takie urządzenie jest też doskonałym wyborem do firmy - np. ekspresy firmy Seaco, które są niezwykle proste i intuicyjne w obsłudze, a jednocześnie pozwalają delektować się najwyższej jakości włoską kawą Segafredo. W przypadku ekspresów kolbowych zwykle konieczne będzie mycie każdego elementu ręcznie. Natomiast niezależnie od rodzaju sprzętu i mimo stosowania filtrów, z pewnością co jakiś czas przyda się też dokładne odkamienianie - możesz to zrobić za pomocą automatycznego programu bądź octu.
Zaleca się także, by co jakiś czas, oczyścić jeszcze tzw. blok grzewczy:
- przed jego wyjęciem koniecznie odłącz urządzenie od prądu!,
- otwórz klapę z boku ekspresu i odblokuj blok grzewczy,
- wyjmij go delikatnie - nie powinno się czuć oporu,
- przepłucz go delikatnie letnią wodą,
- wytrzyj boki bloku ściereczką i wysusz go,
- odłóż blok do ekspresu, zablokuj go i zamknij pokrywę.
Wiesz już, jak czyścić ekspres do kawy? Pamiętaj jednak, by przed wykonaniem każdej z opisanych czynności dokładnie przeczytać instrukcję obsługi swojego urządzenia - lepiej zachować nawet nadmierną ostrożność, niż zepsuć ekspres!
Przeczytaj również