05.03.2020

Jak radzić sobie z retencją wody w organizmie?

Co to jest retencja wody? To zjawisko, w którym nasze ciało gromadzi nadmierne ilości płynów w tkance podskórnej. Niekiedy, pomimo diety i ćwiczeń, wciąż mamy wrażenie, że nie przynoszą efektów. Może być to wina nieodpowiedniego jadłospisu czy treningu, bardzo często jednak przyczyną takiego stanu rzeczy jest właśnie retencja wody w ciele. Dowiedz się, jakie są przyczyny nadmiernego zatrzymywania wody i jak sobie z nimi radzić!

Przyczyny retencji wody w organizmie

Zatrzymywanie wody w organizmie może mieć wiele przyczyn. Najczęściej jest ono związane z niedoborami bądź, przeciwnie, nadmiarem niektórych składników w diecie, zmianami hormonalnymi, a także zażywaniem niektórych leków czy suplementów. Do najczęstszych źródeł problemu retencji wody należą:

  • ciąża oraz druga połowa cyklu menstruacyjnego – wynikają z naturalnych zmian hormonalnych w ciele kobiety. Przed okresem winę za opuchliznę ponosi zmiana proporcji między estrogenami a progesteronem. Podczas ciąży częstą przyczyną jest natomiast zwiększenie objętości krwi w ciele przyszłej mamy oraz uciskanie macicy na żyłę biodrową, co powoduje szczególnie retencję wody w nogach. Warto przy tym pamiętać, że problem opuchlizny związanej z gospodarką hormonalną może dotyczyć również kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne,
  • zbyt restrykcyjna dieta oraz niewystarczająca ilość płynów – paradoksalnie, im mniej wody pijemy, tym większe jest jej zatrzymywanie w organizmie. Wynika to z faktu naturalnej ochrony organizmu przed odwodnieniem. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zbyt intensywnego odchudzania, co niekiedy bywa nazywane retencją wody na redukcji tkanki tłuszczowej. Należy też pamiętać, że retencji wody sprzyja również nadmiar spożywanego alkoholu,
  • nadmiar soli w diecie – sól zawiera duże ilości sodu, które wywołują efekt retencji wody w organizmie. Rezultat jest potęgowany przy dostarczaniu organizmowi zbyt małej ilości potasu. Często objawia się to retencją wody na twarzy, zwłaszcza w obszarze pod oczami,
  • brak ruchu – w tym szczególnie długie pozostawanie w stałej pozycji. Zmniejsza sprawność przepływu krwi, co prowadzi do opuchlizny, zwłaszcza w obrębie nóg,
  • wysoka temperatura – przyczyną retencji wody, na szczęście tylko okresowej, mogą być również upały. Wynika to z faktu rozszerzania się żył w takich warunkach, co przejawia się niekiedy widoczną opuchlizną,
  • niektóre leki i suplementy – retencja wody często występuje np. po kortykosteroidach, a nawet niesteroidowych lekach przeciwzapalnych dostępnych bez recepty. Powszechnym zjawiskiem jest też retencja wody w kulturystyce, spowodowana suplementacją kreatyny.

Warto jednak pamiętać, że retencja wody w organizmie niekiedy może być objawem poważnych schorzeń, jak zakrzepica, niewydolność żylna, niewydolność serca, niedoczynność tarczycy, a nawet choroby nerek czy wątroby.

Retencja wody – jak sobie z nią radzić?

Aby poradzić sobie z retencją wody w ciele, należy przede wszystkim ustalić jej przyczyny i, w miarę możliwości, zacząć je zwalczać, najlepiej z pomocą specjalisty. Dodatkowo warto również prowadzić zdrowy tryb życia, co pomoże w walce z tym problemem.

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dietę, ubogą w sól oraz alkohol. Dodatkowo niezwykle ważne będzie też wypijanie odpowiednich dla naszych potrzeb ilości wody. Dzięki temu organizm nie będzie już odczuwał potrzeby retencji wody i problem minie samoistnie.

Bardzo ważna jest również właściwa ilość zdrowego ruchu. Osoby trenujące na siłowni w celu zwiększenia masy mięśniowej być może będą zmuszone do zmiany zażywanych suplementów. Z kolei osoby prowadzące siedzący tryb życia powinny wyrobić w sobie nawyk spacerowania lub innej formy ruchu nawet podczas krótkich przerw w pracy. Dobrym pomysłem w ich przypadku będzie też uprawianie sportu przynajmniej 3 razy w tygodniu.

Retencja wody w organizmie może być wywoływana przez naturalne czynniki lub niezdrowy tryb życia. Niekiedy jednak problem bywa znacznie poważniejszy, dlatego zawsze warto zgłosić się po pomoc do specjalisty.