05.03.2020

Fusy z kawy – jakie może być ich zastosowanie?

Fusy z kawy kojarzą się przede wszystkim z produktem ubocznym tego aromatycznego naparu, który po wypiciu napoju zwykle ląduje w śmietniku. Jednak te zmielone drobinki ziaren można wykorzystać na wiele sposobów, np. do pielęgnacji roślin, sprzątania czy dbania o urodę. Dowiedz się, jak wykorzystać fusy z kawy!

Fusy z kawy w ogrodzie

Jednym z popularniejszych zastosowań fusów z kawy jest użycie ich jako naturalnego nawozu dla roślin, zarówno ogrodowych, jak i doniczkowych. Dlatego też praktykuje się stosowanie fusów z kawy do storczyków poprzez wykładanie nimi dna doniczki, a także wysypywanie ich pod pomidory czy iglaki. Wtedy też fusami z kawy posypuje się ziemię wokół nich. Zastosowanie to wynika między innymi z bogactwa ziaren kawowych w niezbędne roślinom składniki odżywcze, jak fosfor i potas. Dodatkowo wpływają na retencję oraz odpływ wody, a nawet usprawniają napowietrzanie gleby. Tego typu nawóz jest szczególnie polecany pod rośliny kwasolubne. Dodatkową zaletą tej metody jest również działanie odstraszające koty, które często niszczą rośliny. Warto również stosować fusy z kawy na ślimaki czy mrówki, aby skutecznie pozbyć się ich z ogrodu.

Fusy z kawy na odchudzanie i piękną skórę

Fusy z kawy to również doskonały środek pielęgnujący. Jednym z najbardziej znanych przepisów na naturalny kosmetyk z tym dodatkiem jest ten na peeling z fusów kawy. Pół szklanki odsączonych fusów wystarczy wtedy wymieszać z ok. 3 łyżkami wybranego oleju, najlepiej dopasowanego do typu skóry. Do mieszanki fusów z kawy można dodać również cukier bądź gruboziarnistą sól. Taki kosmetyk nie tylko doskonale złuszcza martwy naskórek, lecz także wykazuje działanie ujędrniające i wyszczuplające dzięki zawartej w kawie kofeinie.

Innym preparatem, który warto przygotować w domu, jest odżywcza maseczka z fusów kawy. Doskonale nadaje się przede wszystkim do cery dojrzałej, zawiera wiele antyoksydantów, a przy tym ma właściwości ujędrniające. Fusy po kawie należy wtedy wymieszać z gęstą śmietaną do uzyskania papki, po czym nałożyć na oczyszczoną skórę. Kosmetyk trzeba pozostawić na ok. 5 minut, a następnie starannie spłukać letnią wodą.

Fusy od kawy jako preparat czyszczący

Wrzucanie fusów z kawy do zlewu nie tylko nie zatka rur, lecz także pomoże w ich wyczyszczeniu. Z ich użyciem można również umyć rozmaite powierzchnie czy przedmioty, np. brudne naczynia. Wystarczy tylko zawinąć fusy z kawy w kawałek gazy i używać w charakterze zmywaka bądź starannie namoczyć i nałożyć na szmatkę, a następnie umyć nią wybraną powierzchnię. Ta technika szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku trudnego do zmycia tłuszczu.

Fusy po kawie jako eliminator nieprzyjemnych zapachów

Zastosowanie fusów po kawie do usuwania brzydkich zapachów wynika z łatwości, z jaką pochłaniają woń z otoczenia. Najskuteczniejsze będą po starannym wysuszeniu, np. w piekarniku. Następnie można użyć ich między innymi w lodówce, gdzie pochłoną najbardziej intensywne aromaty, w tym mięsa, wędlin czy niektórych serów. Warto zastosować je również w mieszkaniu, a nawet po gotowaniu z użyciem produktów o silnych zapachach, np. czosnku czy cebuli. Fusy z kawy wchłoną je w mgnieniu oka.

Fusy z kawy – czy mogą być szkodliwe?

Fusy z kawy to doskonały środek czyszczący, kosmetyczny czy do nawożenia roślin. Jednak, chociaż picie kawy w rozsądnych ilościach nie jest szkodliwe, nie powinno się spożywać fusów z kawy. Takie zachowanie może nie tylko dostarczyć organizmowi nadmiaru kofeiny, lecz także doprowadzić do schorzeń układu pokarmowego, np. zapalenia żołądka.

Chociaż pierwszym skojarzeniem wykorzystania fusów z kawy są wróżby, istnieje wiele innych, praktycznych sposobów ich użycia. Zastosowanie fusów z kawy do kwiatów, mycia czy pielęgnacji urody to wyjątkowo bezpieczny i ekologiczny sposób. Dlatego czasem warto zaparzyć kawę z fusami, aby cieszyć się większymi korzyściami niż tylko wypicie pysznego, aromatycznego napoju.