05.03.2020

Filtrowanie wody – ważny element naszego ekosystemu

W trosce o naszą planetę coraz więcej osób stara się podejmować świadome i proekologiczne decyzje, co znajduje odzwierciedlenie m.in. w rezygnacji z wody butelkowanej na rzecz wody filtrowanej. Proces filtrowania wody polega na oczyszczeniu jej ze wszystkich zanieczyszczeń, które stanowią potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia. Wyróżnia się wiele, różnych sposobów oczyszczania wody, jednakże niektóre z nich wymagają wyposażenia się w specjalne filtry do wody. Sprawdź, jak filtrować wodę w domu!

Zanim zdecydujemy się sięgnąć po wodę z kranu, należy ją wcześniej przefiltrować, czyli, innymi słowy, pozbyć się wszelakich zanieczyszczeń. Wbrew pozorom oczyszczać należy nie tylko wodę przeznaczoną do picia, ale również wodę, którą wykorzystujemy np. do gotowania zup czy warzyw.

Dlaczego warto filtrować wodę z kranu?

Filtrowanie wody, czyli oczyszczanie jej z różnego rodzaju zanieczyszczeń, minimalizuje ryzyko wystąpienia zatrucia i innych dolegliwości, które mogłyby pojawić się po wypiciu zanieczyszczonej wody. To główna, ale nie jedyna zaleta tego procesu. Wśród licznych zalet filtrowania wody, należy wskazać także na:

  • poprawę smaku wody,
  • poprawę przejrzystości i zapachu wody,
  • zminimalizowanie ryzyka zepsucia czajnika czy żelazka z powodu osadzania się kamienia,
  • oszczędność pieniędzy (brak konieczności zakupu wody butelkowanej),
  • wygoda użytkowania i związany z tym brak obaw o to, że zapomnimy kupić wodę w butelkach.

Zakup urządzenia przeznaczonego do filtracji wody gwarantuje, że nie znajdziemy w niej zanieczyszczeń, które mogłyby stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Mowa tu m.in. o: piasku, rdzy, osadach, kamieniu, bakteriach i zanieczyszczeniach chemicznych.

Sposoby filtrowania wody

Wyróżnia się wiele różnych metod oczyszczania wody przed jej spożyciem. Jednakże warto pamiętać, że nie każdy sposób filtrowania wody można wykorzystać w warunkach domowych. Wśród podstawowych metod oczyszczania wody w domu, można wyróżnić:

  • Filtr do wody podłączany bezpośrednio do źródła ujęcia sieci wody. Montuje się go za wodomierzem lub przed zestawem hydroforowym. Plusem tego rozwiązania jest to, że oprócz znaczącej poprawy jakości i walorów smakowych wody, to także chroni nasze baterie łazienkowe i kuchenne przed kamieniem.
  • Filtry do wody na kran, które montuje się bezpośrednio na wylewce baterii. Do wyboru mamy dwa typy wkładów filtrujących: z węgla aktywnego lub żywicy jonowowymiennej. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ możemy spożywać wodę bezpośrednio z kranu.
  • Dzbanki filtrujące, które są najpopularniejszym rozwiązaniem filtracji wody w domu, jednakże nie jest to najbardziej wygodne rozwiązanie, ponieważ wymaga ono regularnego wymieniania filtrów.

Filtrowanie wody w domu

Jednym z najwygodniejszych rozwiązań w gospodarstwach domowych jest zakup lub dzierżawa urządzenia filtrującego wodę bezpośrednio z sieci wodociągowej. Co więcej, można zaopatrzyć się w urządzenie, które wyposażone jest w funkcję grzania i chłodzenia wody. Jest to praktyczne i wygodne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym domu bez względu na liczbę jego mieszkańców (im więcej osób, tym lepsza efektywność kosztowa).

Urządzenia przeznaczone do filtrowania wody wyposażone są w specjalne wkłady filtrujące, które usuwają nieprzyjemny smak i zapach wody krajowej, a tym samym sprawiają, że jest ona zdrowsza. Wyróżnia się dwa podstawowe typy filtrów: mikronowe i węglowe. Zarówno filtry mikronowe, jak i węglowe charakteryzują się licznymi zaletami, wśród których można wskazać m.in. na:

  • precyzyjne usuwanie zanieczyszczeń, w tym m.in. cyst i pierwotniaków,
  • usuwanie pyłów, kamienia, rdzy, osadów, piasku i mułu,
  • ograniczanie zawartości lotnych związków organicznych i związków chloru,
  • zmiękczanie wody.

Przy zakupie filtrów do domowego urządzenia filtrującego wodę bezpośrednio z sieci wodociągowej, warto zwrócić uwagę, czy mają one stosowny certyfikat i atest (NSF42, NSF 53, Atest Higieniczny nr HK/W/0614/01/2013).