11.07.2019

Fakty i mity o wodzie

Poznaj fakty i mity o wodzie i jej wpływie na nasze samopoczucie!

Mit 1: Nie należy pić wody w czasie posiłków.
Nie jest prawdą, że picie wody podczas posiłków powoduje rozcieńczenie soków żołądkowych, a przez to utrudnia trawienie. Picie wody podczas posiłków powoduje lepsze nawilżenie pokarmów, a przez to połykanie i dostępność enzymów trawiennych.

Mit 2: Spożywanie dużej ilości wody może obciążyć nerki.

Nie jest prawdą, że spożywanie dużej ilości wody może obciążyć nerki. Wypijana woda sprzyja prawidłowej pracy nerek, które filtrują wodę i wydalają z organizmu zbędne składniki przemiany materii. Ograniczenie wody w diecie może wręcz utrudnić pracę nerek, ponieważ zagęszczenie moczu sprzyja stanom zapalnym oraz tworzeniu się kamieni nerkowych.

Mit 3: Wystarczy dobry krem nawilżający do prawidłowego nawodnienia skóry.
Dobry krem nawilżający działa na powierzchni skóry i nie ma możliwości przedostania się do jej głębszych warstw. Prawidłowe nawodnienie organizmu od wewnątrz daje prawidłowe nawilżenie i sprężystość skóry właściwej.

Fakt 1: Ma znaczenie, czy zalecana ilość wody wypije się na raz, czy rozłoży w ciągu dnia.
Picie wody w odstępach czasowych, małymi łykami powoduje, że woda jest stopniowo wchłaniana i dostarczana do poszczególnych komórek, co sprzyja prawidłowemu nawodnieniu organizmu. Wypicie zalecanej ilości wody na raz powoduje szybki przepływ wody przez układ pokarmowy oraz szybkiej jej wydalenie.

Fakt 2: Organizm dziecka składa się min. w 70% z wody.
Im mniejsze dziecko, tym większa zawartość w jego organizmie wody. Noworodek ma jej aż 90%. Aby organizm takiego dziecka prawidłowo funkcjonował trzeba regularnie dbać o prawidłowe nawadnianie dziecka.

Fakt 3: Organizm osoby dorosłej składa w 60 % z wody.
Wraz z wiekiem zawartość wody w organizmie spada. U osoby dorosłej 60% ciała to woda, dlatego tak ważne jest regularne nawadnianie organizmu.

Fakt 4: Woda nie dostarcza kalorii.
Jeśli jest to czysta woda źródlana lub mineralna, to nie dostarcza ona kalorii. Wody smakowe, ze względu na fakt, że są dosładzane, mogą dostarczać niewielką ilość kalorii.

Fakt 5: Woda służy do nawilżania stawów.
Woda faktycznie ma wpływ na prawidłowe nawilżenie stawów. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych, które ze względu na małe pragnienie piją mniej wody, a w związku z tym dokuczają im bóle stawowe.

Fakt 6: Podczas choroby zapotrzebowanie na wodę wzrasta.
Podczas choroby zwiększa się temperatura organizmu, a wtedy nasz organizm traci znaczne ilości wody. Dodatkowo woda jest niezbędna do wszystkich procesów zachodzących w organizmie. Szczególnie podczas choroby organizm intensyfikuje procesy wytwarzania przeciwciał do walki z chorobą. Podczas choroby można więc ograniczyć jedzenie, ale na pewno zwiększyć podaż płynów.

Fakt 7: Człowiek bez wody może przeżyć kilka dni.
Człowiek bez jedzenia może przeżyć kilka tygodni, natomiast bez wody zaledwie kilka dni.

Fakt 8: Wszystkie procesy w naszym organizmie wymagają obecności wody.
Żadna reakcja w naszym organizmie nie zajdzie bez obecności wody, dlatego jest ona taka ważna, aby codziennie niwelować jej straty. Prawidłowe nawodnienie organizmu jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Fakt 9: Picie wody rano z cytryną może mieć wpływ na odchudzanie.
Woda sama w sobie nie odchudza, ale wypita rano szklanka wody z sokiem delikatnie pobudza przewód pokarmowy, przyspiesza perystaltykę jelit i doskonale oczyszcza organizm.