30.04.2020

Fakty i mity na temat twardej wody

Twardość wody jest parametrem obrazującym zawartość w niej jonów magnezu i wapnia. Według regulacji prawnych obowiązujących w Polsce twardość wody przeznaczonej do spożycia, a więc również wody z kranu, mieści się w przedziale 60-500 mg CaCO3/l. Sprawdź, najpowszechniejsze mity na temat twardej wody!

 Co to znaczy, że woda jest twarda?

Zanim przejdziemy do omówienia popularnych faktów i mitów na temat twardości wody, warto wcześniej odpowiedzieć na pytanie: co to jest twarda woda. Poprzez termin ten rozumie się obecność w wodzie stosunkowo dużej ilości związków wapnia i magnezu. Poziom twardości wody w Polsce jest zróżnicowany regionalnie. Wyróżnia się pięć kategorii twardości wody:

  • Woda bardzo miękka: 0-1,78 mval/l.
  • Woda miękka: 1,78-3,57 mval/l.
  • Woda o średniej twardości: 3,57-5,35 mval/l.
  • Woda o znacznej twardości: 5,35-7,13 mval/l.
  • Woda twarda: 7,13-10,70 mval/l.
  • Woda bardzo twarda: >10,70 mval/l.

MIT: Twarda woda jest szkodliwa dla zdrowia

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy twarda woda jest zdrowa i czy można pić bez żadnych obaw. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie ma wystarczających dowodów na to, że twarda woda negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Co więcej, niektóre dane sugerują nawet, że twarda woda – dzięki zawartości w niej jonów wapnia i magnezu – pozytywnie wpływa na zdrowie [1]. Według szacunków twarda woda występuje w większości gospodarstw domowych. Dlaczego więc nie powinniśmy pić nieprzefiltrowanej wody z kranu? Przede wszystkim dlatego, że oprócz wspomnianych już wyżej jonów wapnia i magnezu, niekiedy znajdują się w niej zanieczyszczenia mikrobiologiczne, które mogą powodować m.in. zatrucie pokarmowe. Nie bez znaczenia jest to, że spożycie zbyt twardej wody w niektórych sytuacjach może być niebezpieczne. Mowa tu głównie o osobach ze zdiagnozowaną kamicą nerkową. Oprócz tego spożywać nie powinny jej również niemowlęta i osoby w podeszłym wieku.

FAKT: Twarda woda negatywnie wpływa na urządzenia AGD

Niezaprzeczalnym faktem jest, że twardość wody destrukcyjnie wpływa na stan urządzeń AGD i może znacznie skrócić ich żywotność. Najlepiej widać to na przykładzie czajnika elektrycznego poprzez osad gromadzący się na grzałce. Niemniej jednak sole wapnia i magnezu gromadzą się również na innych urządzeniach, chociaż nie są widocznie gołym okiem. Mowa tu m.in. o pralce, zmywarce, kotle grzewczym, a także armaturze kuchennej i łazienkowej. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że twardość wody negatywnie wpływa również na stan instalacji wodociągowej poprzez osad gromadzący się na ściankach rur, co zmniejsza ich stopień przepustowości.

MIT: Twardość wody nie wpływa na jej smak i zapach

Twardość znacznie pogarsza walory smakowe i zapachowe wody pitnej, czyniąc ją tym samym niezdatną do spożycia. Mowa tu nie tylko o piciu wody bezpośrednio z kranu, ale również o używaniu jej do przygotowania kawy czy herbaty. Z tego samego powodu twarda woda nie zdaje egzaminu przy myciu naczyń.

FAKT: Twarda woda negatywnie wpływa na kondycję skóry i włosów

Prawdą jest, że zarówno nasza skóra, jak i nasze włosy nie lubią twardej wody. Może się to objawiać w różnoraki sposób np. świądem, nadmiernym przesuszeniem skóry czy nawet zmianami trądzikowymi. Twardość wody źle wpływa również na kondycję włosów – przesusza je, a także sprawia, że stają się one matowe i wyglądają niezdrowo. Nie lubią jej zwłaszcza farbowane włosy, gdyż przyczynia się ona do szybszego wypłukiwania koloru. Ponadto warto podkreślić, że twarda woda może osłabiać działanie niektórych kosmetyków. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że zawarte w niej jony wapnia i magnezu wchodzą w interakcję z niektórymi składnikami np. mydła, powodując, że znacznie gorzej się pieni.

  1. Zdanowicz A., Płatek B., Twardość wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi:
    http://mpwik-milanowek.pl/app/webroot/files/ckeditor/jakosc_wody_2015/Artyku%C5%82_Twardo%C5%9Bc_wody_przeznaczonej_do_spo%C5%BCycia_przez_ludzi.pdf