26.02.2018

Espresso macchiato – czym się charakteryzuje, z czym je podawać?

Kawa towarzyszy ludziom każdego dnia. Dodaje energii, pozwala się rozkoszować niezwykłym smakiem i niepowtarzalnym aromatem, dzięki którym każdy poranek wydaje się bardziej przyjazny. Ten uniwersalny napój ma także wiele właściwości, które pozytywnie wpływają na organizm ludzki. Istnieje kilka wariantów i rodzajów tego napoju. Jednym z nich jest kawa espresso. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jak przygotować espresso macchiato.

Kawa espresso - co ją charakteryzuje?

Espresso to jeden z kilkunastu gatunków kawy, który cieszy się niezwykłą popularnością i uniwersalnością. Najbardziej charakterystyczną cechą tego gatunku jest jego mały rozmiar. Parzona jest zazwyczaj z około 30 mililitrów gorącej wody, którą przepuszcza się przez bardzo drobno zmielone ziarna kilku różnych gatunków kawy. Kolejną właściwością tego rodzaju kawy jest pianka, która w wyniku parzenia wytwarza się na powierzchni napoju. Jest ona na tyle charakterystyczna, że posiada nawet specjalną nazwę - Crema, która pochodzi z języka włoskiego. Może stanowić samodzielny trunek, a także być podstawą do przyrządzenia innych kaw, na przykład cappucciono czy latte macchiato. Występujący samodzielnie, również może mieć kilka wariantów, jednym z nich jest espresso macchiato.

Historia espresso

Powstanie kawy espresso sięga początku XIX wieku, a historia tego gatunku rozpoczęła się we włoszech, stąd włoskie brzmienie nazwy trunku, które pochodzi od przymiotnika espressivo, co oznacza coś wyrazistego, wyraźnego. W 1901 roku w słonecznej Italii powstał pierwszy ekspres do kawy, z pomocą którego można było przyrządzić espresso. Jego wynalazcą był Luigieo Bezzera. Był to wówczas zaledwie prototyp obecnego ekspresu. Patent został sprzedany w 1903 roku Pavoniemu, który przyczynił się do ulepszenia maszyny, co zapewniło jej rozgłos na skalę światową. Przełom w konstrukcji ekspresu do przyrządzania espresso nastąpił dopiero w 1947 roku, kiedy ulepszono urządzenie w taki sposób, aby system podgrzewania wody nie powodował produkcji pary, która znacznie wpływała na pogorszenie się smaku kawy. Autorem tej innowacji jest Giovani Achille Gaggia. Ekspresy owych pionierów tego gatunku kawy sprzedawane są po dziś i cieszą się ogromną popularnością na rynku urządzeń służących do parzenia kawy.

Jak zrobić espresso?

Aby cieszyć się satysfakcjonującym smakiem i niepowtarzalnym aromatem kawy, trzeba wiedzieć, jak zrobić espresso, aby smakowało tak jak powinno. Przyrządzane jest oczywiście w specjalnym ekspresie. Woda musi zostać podgrzana do około 96 stopni Celsjusza i przepuszczona przez zmielone ziarna kilku gatunków kawy pod ciśnieniem od 8,5 do 9,5 bara. Sekretem dobrego smaku jest także woda. Do parzenia kawy powinno się użyć dobrej jakości wody. Korzystanie z wody Dar Natury stanowi gwarancję udanego parzenia i tradycyjnego smaku.

Espresso macchiato

Espresso macchiato jest kawą espresso, która przyrządzana jest z dodatkiem mleka. Nazwa macchiato również pochodzi z języka włoskiego, a oznacza dokładnie splamiony, co w języku kawy przekłada się na splamiony mlekiem. Przymiotnik macchiato donosi się zatem do wszystkich rodzajów kawy, które zawierają dodatek spienionego mleka. Intensywny aromat, a także niezwykle pobudzające cechy tradycyjnego espresso pozostają niezmienione, dodatek spienionego mleka łagodzi smak, sprawiając, że jest on bardziej subtelny.

Z czym podawać espresso macchiato?

Tradycyjne i klasyczne espresso podaje się z małą szklanką wody, która służy do tego by popić intensywną i mocną w smaku kawę. Nie jest to jednak konieczne, podawanie wody wywodzi się z włoskiej tradycji, która miała być sposobem na wydłużenie procesu picia. Podaje się je maksymalnie minutę po zaparzeniu, aby nie utraciło właściwości. Do espresso macchiato bardzo dobrze pasują kruche ciasteczka czy francuskie rogaliki. Może być podawana sama bądź z cukrem.