25.01.2019

Czy kawa na czczo jest zdrowa?

Kawa jest dobra na wszystko, jednak czy również na czczo? Warto się nad tym zastanowić, bo zapewne każdemu zdarzyło się kiedyś sięgnąć po kubek kawy w pośpiechu, przed śniadaniem, a dokładniej, zamiast śniadania. Znając wszystkie właściwości kawy, wiadome jest jej działanie pobudzające, a także pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu, jednak czy pita na pusty żołądek jest równie korzystna dla zdrowia? Oto garść informacji, dotyczących picia kawy na czczo, które warto znać, sięgając po poranny kubek kawy.

Na dzień dobry kawa

Większość osób każdy swój dzień zaczyna od filiżanki kawy – swojej ulubionej – lekkiej latte, espresso czy americano. To nieodłączny element poranka, a także całego dnia dla wielu osób, nie tylko ze względu na pobudzające działanie kawy, lecz także dla niepowtarzalnego smaku i niezwykłego aromatu, jaki daje świeżo parzona kawa. Jest to na tyle ważny moment w ciągu dnia, że niekiedy staje się priorytetem, zajmując pierwsze miejsce, a śniadanie zostawiając daleko w tyle. Czy jednak picie kawy na czczo można porównać do picia kawy po jedzeniu? Czy nadal napój ten zachowuje swoje właściwości?

Zmiana pH w żołądku, czyli skutki uboczne pitej na czczo kawy

Każdy, kto wypił kiedykolwiek kawę na czczo, miał okazję tego doświadczyć. Wzmożone wydzielanie kwasu przez żołądek to jeden ze skutków ubocznych wypicia kawy przed śniadaniem. Substancje zawarte w kawie pobudzają organizm do aktywnego procesu trawienia. Nie ma w tym nic złego, o ile w żołądku znajduje się coś do strawienia. W przeciwnym razie nadmiar wydzielanego kwasu skutkuje pieczeniem i zgagą, co powoduje dyskomfort, w wyniku podrażnienia tkanek układu pokarmowego.

Kawa na czczo a działanie pobudzające

Jednym z powodów, dla których sięga się po kawę, jest jej działanie pobudzające. Warto jednak wiedzieć, że wypita na czczo kawa zapewni ten efekt tylko na chwilę. Tuż po obudzeniu organizm nie potrzebuje wzrostu kortyzolu, który o tej porze dnia utrzymuje się na optymalnym poziomie. Po szybkim doładowaniu energetycznym, jaki daje kawa na czczo wypita tuż po obudzeniu, następuje gwałtowny spadek energii, zatem nie jest to korzystne rozwiązanie. Przyglądając się potrzebom organizmu, to czego najbardziej potrzeba mu o poranku, to porządne śniadanie, składające się z węglowodanów, białka i witamin – to właśnie te składniki pomogą się obudzić i nabrać energii. Działanie kawy jest najbardziej korzystne dopiero w późniejszych godzinach – około godziny 10-11, kiedy poziom kortyzolu zaczyna spadać, a wraz z nim następuje uczucie senności.

Czy kawa na czczo jest zdrowa?

Pomijając kwestie spadku energii, warto wspomnieć również o tym, że wystąpienie dolegliwości związanych z układem pokarmowym może również zależeć od jakości kawy. Najbardziej niekorzystne działanie mają mieszanki średniej jakości kaw rozpuszczalnych, które są powszechnie dostępne w supermarketach. Jeśli już sięgać po kawę na pusty żołądek, najlepiej jeśli będzie to dobrej jakości kawa ziarnista. Wysokiej jakości napar ze świeżo mielonych ziaren jest najlepszym rozwiązaniem.

Picie kawy na czczo a niedobór wody

Warto również zaznaczyć, że picie kawy ,,na śniadanie” zamiast innych napojów czy posiłku może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Picie kawy ma działanie moczopędne, a dodatkowo wypłukuje z organizmu cenne składniki odżywcze. Jeżeli kawa zostanie wypita, a nie dostarczy się do organizmu ani uzupełnienia płynów ani pożywienia, które uzupełnią wypłukiwanie mikroelementy, wówczas można doprowadzić do osłabienia organizmu, szczególnie, jeśli picie kawy na czczo odbywa się regularnie, może to skutkować niedoborem magnezu czy innych składników.