19.09.2018

Chwalimy się nową flotą „Euro 6”

Wpływ transportu na środowisko jest bardzo różnorodny ze względu na zróżnicowane środki transportu, ale również ze względu na liczne powiązania transportu ze wszystkimi dziedzinami gospodarki. Głównymi kryteriami, na podstawie których dokonujemy oceny pojazdów jest zużycie paliwa, ich osiągi oraz trwałość i niezawodność działania. Sektor transportu przyczynia się do 40-80% ogólnej emisji tlenków azotu. Ekolodzy wskazują, że istnieje ok. 1-1,5 mln różnych rodzajów zanieczyszczeń emitowanych przez samochody.

Silniki spalinowe, bo to one są odpowiedzialne za zanieczyszczenie, emitują do atmosfery wiele szkodliwych i toksycznych substancji głównie w gazach spalinowych. Gazy te powstają bezpośrednio w trakcie przebiegu procesów spalania paliwa w komorach silników, jak również w wyniku innych procesów fizykochemicznych towarzyszących spalaniu.

Działania na rzecz ekologii są kluczowym elementem strategii firmy Dar Natury. Z naturą nam zawsze po drodze. Szczególnie dbamy o normy i przepisy dotyczące zanieczyszczeń powietrza. Nasza firmowa flota samochodowa składa się z ponad 150 samochodów. Są wśród nich ciężarówki dostarczające wodę, samochody serwisowe jak również samochody osobowe. W latach 2018 – 2019 wymienimy (część już wymieniliśmy) ponad 50 samochodów ciężarowych spełniających normy emisji spalin Euro4 i Euro5 na takie które spełniają najnowszą normę Euro6. W grupie samochodów serwisowych oraz osobowych wprowadzamy samochody z napędem LPG, który obniża (względem silników diesla) emisję toksycznego tlenku węgla nawet o 80%, tlenków azotu o 40%, niespalonych węglowodorów o 50% a dwutlenku węgla o 20%. Badania pokazują, że samochody z silnikiem napędzanym LPG emitują też 90% mniej cząstek stałych, które to odpowiadają głównie za zjawisko potocznie nazywane smogiem. To co robimy obecnie nie jest naszym punktem docelowym, chcemy iść dalej. W nadchodzących miesiącach, wspólnie z naszymi partnerami flotowymi, rozpoczniemy testy samochodów elektrycznych oraz napędzanych gazem CNG. Wierzymy, że te napędy są przyszłością “przyjaznej środowisku I klientom” floty.