Butelki PET i ich szkodliwe działanie na środowisko
Butelki PET to zdecydowanie jeden z najpowszechniejszych rodzajów opakowań, jaki znajdziemy na rynku. Jest lekki i pozwala na zapakowanie wybranych produktów w taki sposób, aby służyły nam jak najdłużej. Choć przemysłowa produkcja plastiku i butelek PET w znacznym stopniu ograniczyła straty wywołane psuciem się żywności i ułatwiła wytwarzanie produktów na nieznaną dotąd skalę, nie sposób nie zauważyć dramatycznych wprost skutków, jakie za sobą pociągnęła. Ogromna ilość odpadów, długi czas rozkładu plastikowych butelek PET, a wreszcie ich toksyczny wpływ na środowisko naturalne – wszystko to sprawia, że przyszłość naszej planety jest wyraźnie zagrożona i jeśli nie poczynimy odpowiednich kroków, w ciągu najbliższych dziesięcioleci może czekać ją katastrofa.
Czym są butelki PET?
PET, czyli politereftalan etylenu, znany jest już od 1941 roku. Współcześnie jest głównym tworzywem, które na ogromną skalę wykorzystuje się w przemyśle spożywczym. PET służy przede wszystkim do produkcji różnego rodzaju pojemników, folii, słoików, a wreszcie butelek. Większość napojów dostępnych na rynku sprzedawana jest właśnie w popularnych butelkach PET. Czemu zawdzięczają tak wielką popularność? Przede wszystkim niskim kosztom produkcji – wyprodukowanie butelki PET to zaledwie kilka groszy. Dodatkowo są praktyczne, lekkie i wygodne w użyciu. Wyróżniają się dużą rozciągliwością i elastycznością, co pozwala im dostosować się do kształtu zawartości. Nie ulegają zniszczeniu pod wpływem wysokich temperatur, a ich wyjątkowa trwałość pozwala użytkować je przez długi czas.
Butelki plastikowe PET: jak wpływają na środowisko?
Wytrzymałość plastiku jest jednak nie tylko jego zaletą. Choć butelki PET i inne plastikowe opakowania mogą zostać przetworzone i zyskać nowe życie na drodze recyklingu, nie należy zapominać, że ich zdecydowana większość nie zostaje ponownie wykorzystana ani nie jest odpowiednio zutylizowana, przez co zalega w środowisku przez setki lat. Plastikowa butelka potrzebuje aż 900 lat, aby ulec rozkładowi. Przez cały ten czas nie pozostaje jednak obojętna dla środowiska – w miarę upływu czasu wydobywają się z niej substancje mające szkodliwy wpływ zarówno na świat roślin, jak i zwierząt. Toksyczne składniki przenikają także do gleby, powietrza i wody, a krążąc w całych ekosystemach, naruszają i zaburzają naturalną gospodarkę otaczającego nas ekosystemu.
Sama szkodliwość wydzielanych substancji to jednak nie wszystko. Do tego dochodzi kwestia produkcji i surowców koniecznych do wyprodukowania butelek PET. W samym tylko roku 2015 światowa produkcja tych opakowań wyniosła 25 milionów ton. Zakładając, że na wyprodukowanie 1 kg PET potrzeba aż 1,9 kg ropy naftowej, do wytworzenia takiej ilości opakowań i butelek PET zużyto blisko 47,5 biliona kg ropy – to mniej więcej tyle, ile wynosi 2-letnie zapotrzebowanie naszego kraju na ten surowiec.
Nadmiar opakowań plastikowych a ich wpływ na środowisko
Jak zbyt duże zużycie butelek PET i odpadów plastikowych wpływa na środowisko? Czas na kilka faktów.
- Na świecie wyprodukowano już w sumie ponad 8,3 miliardów ton różnego rodzaju opakowań plastikowych, w tym butelek PET.
- W skali światowej zaledwie 9% plastikowych śmieci zostaje poddanych recyklingowi, a 12% zutylizowanych w spalarniach. Przeważająca większość trafia do środowiska oraz wprost do środowiska naturalnego.
- Na świecie co minutę sprzedawanych jest ponad milion butelek PET, co daje blisko 20 tysięcy butelek plastikowych PET na sekundę.
- W 2016 roku sprzedano 480 miliardów butelek PET.
- Aby butelka PET rozłożyła się w środowisku naturalnym, potrzeba blisko 500 lat.
- Aż 93% badanych wód butelkowanych produkowanych przez 11 największych producentów z tego sektora zawierało w składzie cząstki plastiku.
- Aż 85% wody krajowej z różnych światowych metropolii, która została poddana testom, była zanieczyszczona cząsteczkami plastiku.
- Szacuje się, że do 2020 roku ilość plastiku w morzach i oceanach zwiększy się aż 10-krotnie.
- W przeliczeniu na masę, do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.
- Co minutę do morza trafia taka ilość plastiku, która odpowiada zawartości tego tworzywa w jednej śmieciarce.
- Szacuje się, że każdego roku do mórz i oceanów trafia 8 milionów plastikowych odpadów, z czego aż 236 tysięcy ton stanowi mikroplastik.
Ograniczenie negatywnego wpływu butelek PET na środowisko
W ciągu ostatnich 50 lat ilość wytwarzanych tworzyw sztucznych wzrosła blisko 20-krotnie. W plastikowe opakowania pakujemy dosłownie wszystko, a butelki PET są opakowaniami najczęściej wybieranymi przez większość producentów napojów. Niestety, spora część społeczeństwa nie tylko traktuje opakowania plastikowe jako produkt jednorazowy i pozbywa się ich zaraz po zakupie, lecz także nie dba o właściwe posegregowanie tychże odpadów. Biorąc pod uwagę tempo, w jakim plastikowe odpady zapełniają wysypiska oraz długi proces ich rozkładu, recykling i zminimalizowanie kupowania opakowań plastikowych czy butelek PET wydają się absolutną koniecznością. Szczególnie, że z powodzeniem możemy nie tylko zminimalizować spożycie niektórych napojów sprzedawanych w plastikowych butelkach, lecz także całkowicie z nich zrezygnować. Napoje w szklanych butelkach nie są w tym zakresie jedyną alternatywą. Znakomitym rozwiązaniem jest także zaopatrzenie się w filtr do wody lub butelkę z filtrem i korzystanie z wody kranowej. W ten sposób nie tylko zminimalizujemy szkodliwy wpływ plastiku na nasze środowisko, lecz także zdrowie. Warto pamiętać, że butelki PET nie są obojętne dla przechowywanej w niej żywności i napojów - mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.
Źródła:
- https://finanse.wp.pl/kaucja-na-plastikowe-butelki-6114162973378689a
- 2. https://www.green-projects.pl/zanieczyszczenie-plastikiem-globalny-problem/
- http://zielonyszlak.com.pl/zdrowe-mieszkanie/595-wplyw-nadmiaru-opakowan-na-srodowisko
- 4. https://www.ekologia.pl/artykul/medycyna-i-zdowie/szkodliwe-butelki-pet,8887.html
- https://www.akademiadietetyki.pl/dietetyka/nabici-w-pet/
- https://dziecisawazne.pl/recykling-butelek-pet/
Przeczytaj również