24.08.2018

Kawa flat white — czym się charakteryzuje i jak ją zrobić?

Kawa flat white to wyjątkowy napój, mający swoje korzenie w Australii. O jej niepowtarzalności stanowi delikatny aromat i mleczny smak, a także puszysta warstwa mleka na wierzchu. Osoby, które spróbowały tej kawy, opisują jej smak, jako zbliżony do latté lub café au lait, co oznacza, że przypadnie ona do gustu w szczególności amatorom napojów mleczno-kawowych.

Kawa flat white — skąd się wzięła?

Na pierwszy rzut oka kawa flat white może przypominać atté lub café au lait — nie tylko w smaku, ale również swoim wyglądem. Napój ten po raz pierwszy przygotowano w latach 70. ubiegłego wieku w Australii i Oceanii i od razu zyskał on spore grono wielbicieli. Enigmatyczna nazwa kawy flat white pochodzi od jej wyglądu — powierzchni puszystego mleka. Co istotne, bardzo często kawiarnie pod nazwą kawy flat white sprzedają espresso ze spienionym mlekiem. Tymczasem kawa ta ma na wierzchu warstwę puszystego mleka, jednakże nie jest ono spienione.

Kawa flat white to świetna propozycja dla osób, które są amatorami mleczno-kawowych napojów o silnych właściwościach pobudzających. Bazą tej kawy jest podwójne espresso, które zalewa się gorącym, lekko spienionym i pełnotłustym mlekiem. Kawa flat white od latte różni się przede wszystkim ilością kawy, a także formą podania mleka.

Przygotowania kawy flat white — podstawowe zasady

Samodzielnie przygotowanie kawy flat white zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych zadań, o czym może świadczyć to, że niekiedy nawet bariści nie radzą sobie z tym zbyt dobrze. Dlatego też, zanim zabierzemy się do przygotowania tej kawy, powinniśmy najpierw zapoznać się z podstawowymi zasadami, które znacznie ułatwią nam ten proces. Podstawą jest posiadanie ekspresu do kawy (opcjonalnie może być kawiarka) w celu przygotowania bazy kawy flat white — dwóch aromatycznych espresso. Po drugie musimy koniecznie zakupić pełnotłuste mleko (dobrze sprawdzi się mleko skondensowane). Bardzo istotnym zaleceniem jest podgrzanie mleka do odpowiedniej temperatury — powinna mieścić się ona w przedziale od 65 do 70 stopni Celsjusza. To właśnie dzięki tak podgrzanemu mleku, możemy nadać kawie kremową konsystencję. Niemniej ważną jest zasada mówiąca o tym, że kawę flat white należy spożyć od razu po przygotowaniu. W przeciwnym razie straci ona swoją kremową konsystencję.

Kawa flat white — przepis

  • Do samodzielnego przygotowania kawy flat white będziesz potrzebować:
  • Filiżanki o pojemności 150-200 ml.
  • Dobrej jakości kawy ziarnistej (najlepiej o jakości speciality).
  • Tłustego mleka (minimum do 3,2%).
  • Garnka do podgrzania mleka.

Sposób przygotowania:

  1. Na początku przygotuj podwójne espresso — w tym celu możesz wykorzystać ekspres do kawy lub kawiarkę (podwójne espresso to 60 ml skoncentrowanej kawy).
  2. Podgrzewamy mleko do temperatury 60-70 stopni Celsjusza. Przy gotowaniu mleka należy uważać, żeby nie doprowadzić go do wrzenia. W przeciwnym razie nie będziemy mogli prawidłowo przyrządzić kawy flat white.
  3. W tym kroku możesz (opcjonalnie) bardzo lekko spienić mleko — w tym celu najlepiej użyć spieniacza elektrycznego lub spieniacza ręcznego. Dobrym pomysłem jest również przelanie mleka do małego zamykanego pojemnika i potrząśnięcie nim kilka razy.
  4. Na samym końcu należy przelać mleko do filiżanki z espresso.
  5. Kawa flat white — jak ją podawać?

Kawę flat white należy przygotowywać bezpośrednio przed zamiarem jej podania, ponieważ wraz z upływem czasu traci ona swoje właściwości. Tego typu kawę serwuje się w filiżankach o pojemności 150-200 ml. W zamierzeniu nie powinno się jej słodzić, ale jest to uzależnione od gustu.