01.01.2017

Rola wody w organizmie – dowiedz się, dlaczego jest dla nas tak ważna!

Rola wody w organizmie jest ogromna! Woda w organizmie jest niezastąpiona. Stanowi w końcu główny składniki ciała, ok. 60 - 70% masy dorosłego człowieka. Co ciekawe, niewystarczające nawodnienie organizmu prowadzi do gromadzenia się wody w ciele. Stąd kobiety tak często zastanawiają się jak usunąć wodę z organizmu. Woda mineralna, woda z cytryną - wszystko to powinno zostać nieodłącznym elementem Twojej diety. Zdrowa woda to podstawa! Jeżeli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem i pięknym wyglądem - przede wszystkim pij wodę. Przeczytaj ten artykuł, jeśli chcesz dowiedzieć się jaką wodę pić oraz poznać rolę wody w organizmie człowieka.

Rola wody w organizmie

Jeżeli woda stanowi tak ogromną część masy ciała człowieka, trudno sobie wyobrazić prawidłowe funkcjonowanie organizmu bez jej wystarczającej ilości. Woda jest nieodłącznym elementem życia. Ma niezastąpione miejsce w procesach trawiennych, metabolicznych. Działa nawilżająco i zabezpieczająco na poziomie komórkowym. Chroni między innymi mózg, rdzeń kręgowy, a także dziecko w łonie matki.

Rola wody w organizmie - skóra i włosy

Odwodnienie organizmu widoczne jest także na zewnątrz. Brak odpowiedniego nawilżenia organizmu od środka, prowadzi do wielu przykrych dolegliwości zewnętrznych. Najlepiej widoczna jest okolica twarzy. Przesuszona cera o nierównym kolorycie, skłonność do występowania niedoskonałości, mogą być efektem spożywania niewystarczającej ilości wody. Sucha skóra staje się cienka i jest narażona na wczesne pojawienie się pierwszych zmarszczek. Taka cera jest także skłonna do podrażnień i zaczerwienień.

Równie wrażliwe na brak wody są włosy. Wbrew pozorom, włosy nie są wyłącznie martwym elementem. Skóra głowy jest niesamowicie wrażliwa, i równie podatna na przesuszenie. Cebulki włosów potrzebują nawodnienia od środka do ich prawidłowego funkcjonowania. Wysuszona skóra głowy może być przyczyną pojawienia się uciążliwego łupieżu.

Rola wody w organizmie - przykre skutki

Rola wody w organizmie jest niezastąpiona. Odwodnienie bardzo szybko daje o sobie znać. Po czym poznać, że powinnaś jak najszybciej zadbać o spożycie dużej ilości płynów?

zawroty głowy - czujesz się skołowana, masz problemy z koordynacją ruchową bez konkretnej przyczyny.

ból głowy - często męczy Cię ból głowy? Spróbuj zwiększyć dzienne spożycie wody i przekonaj się, czy przyczyną bólu nie był brak wody!

problemy z oddawaniem moczu - jeżeli bardzo rzadko odczuwasz potrzebę oddawania moczu, a kiedy to robisz, jego kolor jest ciemnożółty, to bardzo prawdopodobne, że Twój organizm domaga się większej ilości wody.

Rola wody w organizmie - jak pracować sprawniej?

Pamiętaj, że woda jest potrzebna zarówno Twojemu ciału jak i umysłowi. Mózg składa się w ogromnej ilości z wody, dlatego potrzebuje jej, aby sprawnie funkcjonować. Jeżeli jesteś pracownikiem umysłowym, regularne picie wody pozwoli Ci na zachowanie lepszej koncentracji, oraz ogólnie poprawi sprawność Twoich działań. Specjaliści GetFresh informują, jak ważne jest zaopatrzenie biura w nieograniczony dostęp do wody! Jeżeli Twoja praca wymaga wysiłku fizycznego, tym bardziej zadbaj o odpowiedni poziom wody w Twoim ciele.