Jak rozpoznać, że twój organizm jest odwodniony?

Pijesz dużo kawy, herbaty czy słodzonych napojów? To wcale nie znaczy, że uzupełniasz płyny – wręcz przeciwnie. Teina i kofeina to substancje, które przyspieszają proces odwodnienia, dlatego ich spożycie zwiększa zapotrzebowanie organizmu na wodę. Jakie objawy świadczą o tym, że nasze ciało nie otrzymuje wystarczającej ilości wody?
Sygnały odwodnienia
Pierwszym symptomem, który powinien skłonić nas do natychmiastowego uzupełnienia płynów, jest już samo uczucie pragnienia – to początkowe stadium odwodnienia. Na dalszych etapach pojawiają się problemy z koncentracją, logicznym myśleniem i zapamiętywaniem – mogą występować nawet zaniki pamięci krótkotrwałej. Towarzyszy temu uporczywy ból i zawroty głowy. W ostateczności odwodnienie prowadzi do utraty przytomności, a nawet do śmierci.
Przewlekły niedobór wody
Jeżeli przez dłuższy czas dostarczamy organizmowi zbyt małą ilość wody, objawy wcale nie muszą być aż tak wyraziste, jak omdlenia czy problemy z pamięcią. Pojawia się za to szereg dolegliwości, których początkowo możemy nie skojarzyć z niedoborem wody. Należą do nich:
· zaparcia, wzdęcia i kłopoty z trawieniem – brak wody spowalnia metabolizm;
· problemy z nerkami – bez wody toksyny nie są prawidłowo usuwane;
· zaburzenia wzroku i uczucie suchości oczu – źle nawilżona gałka oczna;
· spowolnienie procesów myślowych – woda zwiększa efektywność pracy mózgu o ok. 14%;
· ciągłe przemęczenie i senność;
· zmiana barwy moczu na ciemniejszą;
· mniejsza potliwość;
· sucha i szorstka skóra, skłonna do podrażnień, wyprysków i stanów zapalnych;
· cienie pod oczami;
· podwyższone ciśnienie i kłopoty z sercem spowodowane nadmiarem soli, który powinien być usunięty przez wodę.
Jak dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu?
W zależności od wieku, wagi, wzrostu oraz trybu życia i aktywności fizycznej dorosły człowiek powinien wypijać ok. 1,5-3 l wody dziennie. Najlepiej, by była to woda źródlana lub mineralna nisko- lub średniozmineralizowana. Optymalna zawartość składników mineralnych jest istotna, ponieważ zarówno ich niedobór, jak też nadmiar może być niekorzystny dla zdrowia. Wodę należy pić systematycznie, w regularnych odstępach i niewielkich ilościach przez cały dzień. Najlepiej zacząć tuż po przebudzeniu – szklanka wody z sokiem z cytryny, wypita na czczo, wspomaga proces przemiany materii i pracę nerek. Dużym ułatwieniem i swego rodzaju motywacją do konsekwentnego uzupełniania płynów jest posiadanie dystrybutora do wody, dzięki któremu zawsze mamy świeżą wodę źródlaną w zasięgu ręki, bez dźwigania butelek ze sklepu.
Przeczytaj również