29.08.2017

Czy w ciąży można pić kawę?

Temat szkodliwości picia kawy w ciąży jest kontrowersyjny, ponieważ zdania specjalistów w tym zakresie są podzielone. Tak naprawdę poziom szkodliwości najpopularniejszego napoju na świecie uzależniony jest od rodzaju kawy, zawartości kofeiny, a także od tego, ile przyszła mama wypija filiżanek kawy dziennie. Nadmiar kofeiny może prowadzić do poronienia lub do przedwczesnego porodu, dlatego też należy uważać na to, żeby nie przekraczać maksymalnej dopuszczalnej dawki kawy. Ciąża to dobra okazja do zmiany pewnych nawyków i przyzwyczajeń - również do ograniczenia ilości wypijanej kawy lub całkowitej rezygnacji z niej. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie życia bez kawy, jedna czy dwie filiżanki dziennie, nie powinny nam zaszkodzić!

Szkodliwość kawy w ciąży – fakt czy mit?

Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie „czy w ciąży można pić kawę”, co wynika przede wszystkim z troski o zdrowie dziecka. Wielu specjalistów zaleca całkowite zrezygnowanie z picia kawy w ciąży, jednakże jak wykazały badania umiarkowane spożycie kofeiny nie jest niebezpieczne zarówno dla kobiet w ciąży, jak i płodu. Ważną informacją jest to, że picie kawy w ciąży, w rozsądnych ilościach, nie wpływa negatywnie na rozwój dziecka. Natomiast zbyt duża dawka kofeiny podnosi poziom katecholaminy, co może skutkować utrudnieniami w zakresie łożyskowego transportu krwi i upośledzeniem transportu substancji odżywczych do płodu.

Na liście skutków ubocznych związanych z nadmierną dawką kofeiny można wymienić: zgagę, mdłości oraz wypłukiwanie z organizmu magnezu i wapnia. Nie bez znaczenia jest to, że spożywanie nadmiernej ilości kawy w ciąży znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia anemii. Jednak do najpoważniejszych skutków ubocznych, jakie może wywołać picie nadmiernej ilości kawy w ciąży zalicza się:

  • nadmierne pobudzenie i niedostateczne odżywienie płodu,
  • ryzyko zmniejszonej masy urodzeniowej dziecka,
  • przedwczesny poród lub poronienie.

Dzienna dawka kawy w ciąży

Jaka ilość kawy w ciąży jest bezpieczna? Przyjmuje się, że dzienna dawka 200 mg kofeiny nie stanowi zagrożenia dla rozwoju dziecka. W przeliczeniu na porcje napoju, są to 2-3 filiżanki niezbyt mocnego naparu. Według badań, najpoważniejsze skutki wywołuje kawa w ciąży wypijana w dużych ilościach. Wysokie ryzyko poronienia występuje przy wypijaniu więcej niż 7 filiżanek dziennie.

Co istotne, przyszłe mamy powinny pamiętać o tym, że kawa nie jest jedynym źródłem kofeiny, bowiem składnik ten znajduje się również w: herbacie, yerba mate, napojach energetyzujących, coli, a także w czekoladzie. Nadmierne spożycie tych produktów jest równie ryzykowne, jak zbyt duża ilość kawy w ciąży. Spośród wymienionych napojów, niektóre nie powinny być w ogóle spożywane przez kobiety ciężarne. Należy zrezygnować z energetyków ze względu na zawartość tauryny - aminokwasu, który pobudza spalanie tłuszczu i przemianę materii. Szkodliwe są też napoje typu cola, które oprócz dużej ilości cukru, zawierają też szkodliwe barwniki i substancje konserwujące. W ciąży trzeba też ostrożnie podchodzić do napojów typu light - producenci często dosładzają je aspartamem, co do którego istnieje podejrzenie, że szkodzi dziecku.

Jaką kawę mogą pić kobiety w ciąży?

Kobiety, które nie chcą całkowicie rezygnować z picia kawy podczas trwania ciąży, powinny postawić na napoje z niską zawartością kofeiny. Dla przyszłych mam polecana jest kawa, charakteryzująca się dużym stopniem wypalenia (im jest on większy, tym mniejsza zawartość kofeiny). Najlepiej zrezygnować z kawy po turecku i parzonej. Dużo lepszym wyborem jest kawa z ekspresu przelewowego lub ciśnieniowego, a także kawa rozpuszczalna. Jeśli kobieta zdecyduje się na picie kawy w ciąży, powinna dodawać do niej dużą ilością mleka, które dostarcza dodatkową porcję wapnia do organizmu. Zamiast małej czarnej, wybierajmy latte, cappuccino czy flat white. Dobrym pomysłem jest też picie kawy zbożowej, która w ogóle nie zawiera kofeiny.

Kawa w ciąży - pić czy nie?

Jeśli jesteś w stanie funkcjonować bez codziennej małej czarnej i nie odczuwasz negatywnych skutków jej odstawienia, to najlepiej zrezygnuj z picia kawy w ciąży w ogóle. Dlaczego? Zalety kawy, takie jak zwalczanie wolnych rodników, pobudzanie do życia czy walory smakowe, to raczej niewielkie korzyści w porównaniu z potencjalnymi negatywnymi skutkami picia kawy w ciąży. Podnosi ciśnienie krwi, może wywoływać niepokój, nerwowość, bezsenność i dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Ponadto kawa w ciąży może wzmagać niektóre dolegliwości ciążowe, takie jak zgaga, częste oddawanie moczu, bezsenność czy anemia.

Co zamiast kawy w ciąży?

Na rynku można znaleźć wiele produktów, które są dobrym substytutem kawy. Chociaż nie zawierają kofeiny, mają podobny smak i wykazują właściwości pobudzające i zdrowotne. Oprócz wspomnianej kawy zbożowej dużą popularnością wśród kobiet w ciąży cieszy się kawa bezkofeinowa. To idealne rozwiązanie dla osób, które są uzależnione od smaku kawy, a nie od jej właściwości pobudzających.

Dobrym zamiennikiem dla kawy w ciąży jest też zielona herbata, zawierająca mniejszą ilość kofeiny niż kawa. Oprócz tego, że ma właściwości pobudzające, poprawia koncentrację, uspokaja, a także nie zakłóca zasypiania. Zielona herbata dodaje energii na dłużej niż kawa. Wybierając takie rozwiązanie, również nie można przesadzać z ilością - dwie filiżanki zielonej herbaty dziennie to ilość wystarczająca.

Krótko mówiąc, zarówno kawa w ciąży, jak i inne napoje zawierające naturalną kofeinę nie są w ciąży wskazane, jednak jeśli będziemy pić je w rozsądnych ilościach, nie zaszkodzą. Specjaliści są zgodni co do jednego, najzdrowszym napojem w ciąży jest dobrej jakości woda źródlana - charakteryzuje się niską zawartością sodu oraz posiada umiarkowaną ilość jonów wapnia i magnezu. Powinna stanowić główne źródło płynów w czasie ciąży.