10.03.2017

Woda miedzy posiłkami

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego i bardziej intuicyjnego niż picie wody. Tymczasem nawet w przypadku tak prostej, wręcz banalnej czynności warto znać kilka zasad, które sprawią, że woda będzie rzeczywiście służyć naszemu zdrowiu, a organizm będzie prawidłowo nawodniony. Jak zatem należy pić wodę? Czy picie między posiłkami jest lepsze niż popijanie w trakcie posiłku?

Systematyczność, czyli nie wszystko naraz

Kluczową rolę w nawadnianiu organizmu jest regularność. Wypicie całej butelki naraz – zamiast dostarczyć do wszystkich komórek niezbędne minerały – przyniesie wręcz odwrotny efekt: przyczyni się do wypłukania cennych składników odżywczych. Dlatego wodę należy pić przez cały dzień, w równych odstępach czasowych, niezależnie od tego, czy odczuwamy pragnienie, czy też nie. Aby o tym nie zapominać, najlepiej zawsze mieć w zasięgu ręki dzbanek lub butelkę z wodą. Pomocne w wyrobieniu sobie nawyku systematycznego uzupełniania płynów są także aplikacje na smartfony, które obliczają nasze indywidualne dzienne zapotrzebowanie na wodę i przypominają o jej piciu.

Przed, po czy w trakcie jedzenia?

Choć niektórzy zdecydowanie odradzają popijanie w trakcie posiłku, to jednak nie ma ku temu żadnych realnych przeciwwskazań. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy się odchudzamy. Osoby, które dążą do zmniejszenia masy ciała, nie powinny pić w trakcie jedzenia, ponieważ może to spowalniać trawienie. Płyn rozrzedza enzymy trawienne, a pokarm (szczególnie zawarte w nim węglowodany) jest szybciej transportowany przez przewód pokarmowy do żołądka, i może go obciążać, zanim się zorientujemy. Popijanie w trakcie jedzenia może także sprawić, że zjemy więcej. Jak zatem sprawić, by jeść mniej i lepiej trawić? Wystarczy wypić szklankę wody kilkanaście minut przed jedzeniem. W ten sposób zmniejszamy łaknienie i spożywamy mniejsze ilości kalorii. Po posiłku warto także odczekać ok. 0,5 godziny i dopiero wówczas wypić szklankę wody.

Picie wody pomiędzy posiłkami

Duże znaczenie dla funkcjonowania organizmu ma także picie wody między posiłkami, a także rano i wieczorem. Wypicie szklanki wody po przebudzeniu działa pobudzająco, usprawnia pracę nerek i jelit, pomaga usunąć toksyny i po prostu wprawia nas w lepsze samopoczucie. Warto także napić się wody wieczorem, przed snem – pozwoli to nam lepiej się zregenerować. W ciągu dnia – oprócz tego, że trzeba pić wodę w małych ilościach i z dużą częstotliwością – możemy sięgnąć po nią także wtedy, kiedy chcemy coś przekąsić. Często bowiem to, co odczuwamy jako głód, w rzeczywistości może być sygnałem, że nasz organizm domaga się uzupełnienia płynów. Dzięki temu nie tylko ograniczamy podjadanie pomiędzy posiłkami, dbając o sylwetkę, ale również zapewniamy sobie odpowiednią dawkę składników mineralnych, nawodnienie oraz dobrą kondycję fizyczną i umysłową.