17.07.2017

Dowiedz się jakie jest znaczenie wody dla organizmu!

Szczególnie w miesiącach letnich przypominamy sobie, jak duży wpływ na nasze funkcjonowanie ma ilość płynów wypijanych w ciągu dnia. Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na wodą wynosi od 2 do 2,5 litra dziennie - jeśli przyjmujemy mniej płynów, to grozi nam odwodnienie.

Od czego zależy dzienne zapotrzebowanie na płyny?

Zapotrzebowanie na wodę uzależnione jest od wielu czynników zależnych i niezależnych od człowieka. Przy określaniu własnego zapotrzebowania na wodę należy wziąć pod uwagę wiek, płeć, stan fizjologiczny, tryb życia i ilość aktywności fizycznej. Niezależne od nas są warunki klimatyczne, w tym także temperatura otoczenia. Przyjmuje się, że osoba dorosła powinna wypijać dziennie 2-2,5 litra wody dziennie. Wyjątkiem są osoby chorujące na niewydolność nerek lub serca - ich dzienne zapotrzebowanie na płyny określa lekarz lub dietetyk i jest ono uzależnione od stanu klinicznego i stopnia zaawansowania choroby.

Jaki jest wpływ właściwego nawodnienia na organizm?

Lekarze-praktycy mówią, że na ból głowy najlepsza jest szklanka wody i mają rację! Woda, nazywana przez anglosasów „milczącym składnikiem odżywczym”, stanowi ponad połowę masy ciała człowieka. Nieustannie wydalana przez nerki, płuca i skórę, musi być dostarczana w odpowiedniej ilości, aby umożliwić prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych w organizmie. Reakcje metaboliczne zachodzą w środowisku wodnym. Utlenianie składników odżywczych wymaga dostępności wody w ilości 1 litr płynów na 1000 kcal spożytego pokarmu. Woda jest także nośnikiem toksycznych produktów przemiany materii, usuwanych z potem lub moczem. Niedostateczne jej spożycie prowadzi do szybkiego odwodnienia organizmu, co powoduje negatywne skutki zdrowotne.

Jakie są skutki odwodnienia?

Do odwodnienia najczęściej dochodzi w wyniku niedostatecznej podaży płynów. Innymi przyczynami jest nadmierne pocenie, gorączka lub choroba nerek. Objawy odwodnienia pojawiają się już przy utracie wody rzędu 1-2% i należą do nich: zmęczenie, ból głowy, senność, osłabienie, wrażenie kołatania serca, zawroty głowy, suchość w ustach, sucha i nieelastyczna skóra. Odwodnieniu nie musi zawsze towarzyszyć nadmierne pragnienie! Początkowe objawy (bóle głowy, splątanie mowy, zaburzenia orientacji, osłabienie, uczucie senności) trwają bardzo krótko i mogą być niezauważone. Jeśli wysiłek nie zostanie przerwany lub nie nastąpi uzupełnienie płynów, rozwija się choroba cieplna. Przy odwodnieniu rzędu 2-3% może dojść do omdlenia - krew staje się gęsta i zmniejsza się przepływ mózgowy.

Kto powinien szczególnie dbać o nawodnienie?

W życiu człowieka istotne są trzy okresy, gdy najbliższe otoczenie powinno zwracać szczególną uwagę na ilość wypijanych płynów. Dotyczy to niemowląt i małych dzieci oraz osób starszych, jak również kobiet w ciąży i karmiących. Niemowlęta i małe dzieci nie mogą powiedzieć rodzicom że chce im się pić, są też szczególnie narażone na odwodnienie. Dzieje się tak, ponieważ dzieci mają większą procentową zawartość wody w organizmie, dlatego nawet niewielka utrata wody będzie się objawiać gwałtowniej niż u osoby dorosłej. Osoby starsze często nie odczuwają pragnienia i nie pamiętają o wypiciu wystarczającej ilości płynów. Często też przyjmują leki moczopędne, które w połączeniu z niedostateczną podażą wody mogą prowadzić do odwodnienia. W przypadku kobiet karmiących należy pamiętać, że do codziennego wytworzenia około 750 ml mleka (tak dzieje się w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka) niezbędne jest dostarczanie odpowiedniej ilości płynów.