29.05.2017

Woda dla dzieci, czyli dlaczego dzieci powinny pić wodę?

Zarówno woda mineralna jak i woda źródlana, wypijane w odpowiednich ilościach zapewniają prawidłowe nawadnianie organizmu. Regularne picie wody eliminuje odwodnienie organizmu. Dbanie o systematyczne spożywanie płynów jest dość prostą czynnością, jeżeli chodzi o osoby dorosłe. Dużo trudniejsze wydaje się nawadnianie dzieci, które nie zawsze lubią pić wodę, i często robią to bardzo rzadko, jeżeli nie są dobrze przypilnowane przez opiekuna. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jaka woda dla dzieci może być świetnym rozwiązaniem, oraz dlaczego tak ważne jest, aby Twoje dziecko piło często!

Woda dla dzieci - odpowiednie nawodnienie

O tym, że odpowiednie nawodnienie organizmu jest podstawą jego prawidłowego funkcjonowania, wiedzą dziś prawie wszyscy. Dlaczego więc dzieci miałyby nie być nawadniane równie dobrze co dorośli? Woda jest niezbędnym elementem zapewniającym dziecku prawidłowy rozwój. Niestety, dzieci dużo chętniej sięgają po słodzone napoje i soczki. Znacznie rzadziej proszą rodziców o wodę. Dlatego to dorośli powinni zadbać o odpowiednie nawodnienie dziecka.

Woda dla dzieci - jaką wybrać?

Przede wszystkim unikaj wody z kranu! Nie jest tajemnicą, że woda płynąca w naszych kranach jest mocno chlorowana, oraz zawiera inne związki chemiczne, które nie powinny być spożywane przez człowieka, a w szczególności przez dzieci. Jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do używania wody z kranu, najlepiej zastosować filtr oczyszczający wodę z zanieczyszczeń.

Warto kupować wodę, która posiada atest PZH ( Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego). Zwracaj uwagę na zawartości azotanów w butelce - powinna być jak najniższa. Niemowlęta powinny pić wodę niskozmineralizowaną.

Woda dla dzieci - pomysły na przemycenie jej do diety

Niestety, większość dzieci nie lubi pić zwykłej wody. Możemy przekonać je do chętnego wypijania wody, odpowiednio ją doprawiając. Dużo smaczniejsza będzie woda z zawartością cytryny i mięty. Oczywiście zrezygnuj całkowicie z kupowania gotowej już “wody cytrynowej”. Ta, którą przyrządzisz sama, będzie bezpieczniejsza i zdrowsza, ponieważ doskonale wiesz, co zawiera i jak została przygotowana. Smaczna może być także woda z ogórkiem. W sezonie letnim możesz spróbować dodać do wody truskawki.

Woda dla dzieci - wyrób w nich zdrowy nawyk!

Dzieci uczą się świata oraz tego jak w nim funkcjonować od swoich rodziców. To, czy Twoje dzieci będą pić wodę chętniej, oraz czy będą robić to także w życiu dorosłym, w ogromnym stopniu zależy od Ciebie. Po prostu pilnuj, aby Twoje dziecko wypijało wodę regularnie. Zamiast soczku, pakuj mu do szkoły wodę z cytryną. Kiedy jest w domu, dbaj aby piło chociaż kilka łyków przed oraz po posiłku. Dbaj o nawodnienie dziecka szczególnie wtedy, kiedy jest poddawane intensywnemu wysiłkowi fizycznemu, oraz w gorętsze dni.

Specjaliści GetFresh opowiedzieli nam o negatywnych skutkach niewystarczającego spożywania wody. Brak odpowiedniej ilości wody w organizmie jest przyczyną między innymi: bólu głowy, duszności, spadku samopoczucia, zmęczenia, problemów z koncentracją. Dlatego tak ważne jest dbanie o nawadnianie siebie i swojej pociechy!