14.07.2017

Woda a odchudzanie – jak w łatwy sposób pozbyć się zbędnych kilogramów

Stanowi średnio 70% masy naszego ciała, wchodzi w skład krwi i limfy, a także chroni nasz mózg. Woda. Zapewnia nam przeżycie i pomaga utrzymać zdrowy wygląd, badania dowiodły również jej dużego udziału w procesie spalania tkanki tłuszczowej. Jaki więc jest związek między wodą a odchudzaniem?

Woda a odchudzanie- w jaki sposób to działa?

Woda sama w sobie nie jest w stanie nas odchudzić, jednak sposób, w jaki wpływa na nasz organizm, sprawia, że utrata tkanki tłuszczowej jest znacznie łatwiejsza.
W jaki sposób woda nam pomaga?

 1. Przyśpiesza metabolizm.
  Każda przemiana chemiczna zachodząca w naszym organizmie potrzebuje wody, to właśnie od niej zależy prędkość wchłaniania, magazynowania i wydalania z organizmu substancji. Jeśli pragniemy pozbyć się zbędnych kilogramów, musimy przyśpieszyć nasza przemianę materii, do czego przyczyni się zwiększenie ilości wypijanej przez nas wody.
 2. Zmniejsza poczucie głodu.
  Jeśli zamiast podjadać, wypijemy szklankę wody, nie tylko przyczynimy się do poprawy metabolizmu, lecz również zmniejszymy uczucie głodu, dzięki czemu łatwiej będzie nam wytrzymać do następnego posiłku.
 3. Gasi pragnienie.
  Dużo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że największym przeciwnikiem zgrabnej figury i zdrowego trybu życia są słodkie oraz gazowane napoje. Sięgając po nie, nie tylko nie ugasimy na długo swojego pragnienia, lecz również dostarczymy swojemu organizmowi bardzo dużej porcji kalorii. Lepiej w to miejsce napić się wody.
 4. Usuwa toksyny.
  Odkładanie się toksyn w organizmie powoduje pogorszenie naszego stanu zdrowia, prowadzi do osłabienia, pogorszenia kondycji skóry, a nawet otyłości. Woda przyczynia się do oczyszczenia organizmu.
 5. Zmniejsza porcje.
  Osobom na diecie zaleca się, żeby przed posiłkiem wypiły szklankę wody, dzięki temu wypełnią część swojego żołądka, co zaowocuje zmniejszeniem zjedzonej porcji.
 6. Jest źródłem niezbędnych składników mineralnych.
  Dostarczając naszemu organizmowi niezbędnych składników mineralnych, a także witamin oraz mikro- i makroelementów zapewnimy sobie energię, która jest bezsprzecznie potrzebna w walce ze zbędnymi kilogramami.

Woda a odchudzanie- ile wody należy pić?

Niestety nie istnieje jedna, idealna dzienna dawka wody uniwersalna dla wszystkich. To ile wody powinniśmy dziennie wypijać, zależy od naszej masy ciała, płci czy stanu fizjologicznego. Obecnie korzysta się z dwóch sposobów obliczania dziennego zapotrzebowania organizmu na czystą wodę:

 1. Sposób pierwszy zakłada, że 1 ml wody przypada na 1 spożytą kalorię. Oznacza to, że przeciętna, dorosła osoba, spożywająca dziennie 2000 kcal powinna pić ok. 2 l wody w ciągu dnia.
 2. Sposób drugi bazuje na masie ciała, w tym przypadku na każdy kilogram przypada 30 – 45 ml wody. Według tego przelicznika osoba ważąca 70 kg powinna wypijać 2,1 do 3,1 litra, w zależności od pogody i wykonywanej w ciągu dnia pracy.

Należy pamiętać, że z wypiciem wody nie wolno czekać aż poczujemy pragnienie, to znak, że nasz organizm zaczyna się odwadniać, by temu zapobiec, powinniśmy pić wodę w regularnych odstępach czasu.

Nadmiar i niedobór wody a odchudzanie

Zarówno niedobór, jak i nadmiar wody w organizmie może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. W pierwszym przypadku zmniejsza się transport komórek tłuszczowych do miejsc ich spalania, czujemy się senni i spada nasze ciśnienie krwi.

Natomiast spożywanie zbyt dużej ilości wody sprawia, że organizm nie jest w stanie jej magazynować, przez co obciążone zostają nerki, oraz powstaje cellulit wodny.