01.06.2017

Rodzaje wód: mienarlna, źródlana, stołowa, lecznicza

Lato to okres, w którym powinniśmy dostarczać swojemu organizmowi nawet do trzech litrów wody, aby zapewnić sobie odpowiednią równowagę wodną. Jednak podczas zakupów pojawia się pytanie, którą z dostępnych w sklepach wód butelkowanych najlepiej wybrać? Przygotowaliśmy, krótki przewodnik po najpopularniejszych rodzajach wód.

Jak wybierać rodzaj wody?

Woda wodzie nierówna, a jak się okazuje wybór nieodpowiedniej, może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Wybierając rodzaj wody, powinniśmy brać pod uwagę własny stan zdrowia, temperaturę otoczenia, a nawet swój wiek. Wbrew ogólnemu przekonaniu, nie wszystkie wody z hipermarketów to wody mineralne, by poznać prawdę, należy uważnie przeczytać etykietę.

Najpopularniejsza woda źródlana

Najczęściej spotykanym rodzajem wód butelkowanych jest woda źródlana. Pobiera się je ze źródeł znajdujących się w niższych warstwach podziemnych. Chociaż są to wody najczęściej przez nas wybierane, są też najmniej zmineralizowane, dlatego nie powinny pić ich kobiety będące w ciąży. Natomiast jest dobra dla osób cierpiących na nadciśnienia oraz niemowląt. Woda źródlana nie różni się zbytnio od wody kranowej, dlatego nadaje się nie tylko do picia, lecz również do gotowania i przygotowywania posiłków.

Bogactwo minerałów wody mineralnej

Ten rodzaj wody nie tylko gasi nasze pragnienie, lecz również dostarcza organizmowi dobrze przyswajalnych pierwiastków, takich jak magnez, wapń czy sód. Woda mineralna wydobywana jest poprzez odwierty głębinowe i ma stały skład chemiczny, który różni się jednak w przypadku różnych producentów. W zależności od składu chemicznego wyróżniamy:

  • wody niskozmineralizowane (ilość składników do 500 mg/l)
    Przeznaczona głównie do przygotowywania posiłków dla niemowląt i małych dzieci, które nie powinny przyjmować wód o wyższej mineralizacji ze względu na niewykształcone do końca nerki.
    Przykładem takiej wody może być np. Kropla Beskidu lub Dobrowianka
  • wody średniozmineralizowane (od 500 do 1500 mg/l)
    To uniwersalny rodzaj wód, który dobrze sprawdza się do codziennego nawodnienia organizmu.
    Wody średniozmineralizowane to m.in. Kinga Pienińska, Nałęczowianka, Cisowianka czy Staropolanka.
  • wody wysokozmineralizowane (ponad 1500 mg/l)
    Odpowiednia dla sportowców, a także do picia w okresie upałów, kiedy nadmiernie się pocimy, przez co wypłukujemy minerały z organizmu. Nie wskazane jest jednak spożywanie jej zbyt często.
    Na półkach sklepowych możemy znaleźć m.in. Galicjanka, Krynica Minerale, Muszynianka plus.

Czym naprawdę jest woda stołowa?

Wody stołowe nie należą do najpopularniejszych produktów w delikatesach, jednak bez problemu dostaniemy je w większych hipermarketach. Ten typ wód powstaje poprzez dodanie do wody źródlanejwody mineralnej lub wzbogacenie jej konkretnym pierwiastkiem.
Wody takie są idealne dla osób pracujących fizycznie, zwłaszcza w upalne dni.

Najzdrowsza woda lecznicza

Pozyskiwane są ze specjalnych leczniczych źródeł, a nim trafią na sklepowe półki, muszą przejść testy badające ich zdrowotny wpływ. Tego rodzaju wody posiadają 1000 mg składników mineralnych w litrze oraz co najmniej jeden składnik leczniczy.
W zależności od stężenia składników możemy wyróżnić wodę żelazistą, fluorkową, jodkową, siarczkową, krzemową, radonową, kwasowęglową, szczawę.
Wody lecznicze mogę być stosowane podczas terapii osób z chorobą wrzodową, kamicą nerkową czy nieżytem żołądka, jednak można ją pić jedynie po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Gazowana czy niegazowana?

Prawie każdy rodzaj wody występuje w dwóch wariantach gazowanej i niegazowanej. Przez długi czas utrzymywano, że wody gazowane negatywnie wpływają na nasz organizm, obecnie jednak zakłada się, że stężenie CO2 obecne w wodzie jest niebezpieczne jedynie dla osób z chorobami gastrycznymi i zapaleniem gardła. Z ostatnich badań wynika nawet, że dwutlenek węgla ma działanie bakteriostatyczne, co pozwala wysnuć wniosek, że wody gazowane mają lepszy wpływ na nasz organizm niż niegazowane.