13.07.2017

O wodzie bez lania wody – co daje picie wody?

Picie wody jest jednym z topowych tematów, poruszanych zarówno przez lekarzy, dietetyków, jak i trenerów personalnych. Może wydawać się, że problem ten jest tak oczywisty, iż nie pozostaje już nic do powiedzenia. Niestety, znaczna część Polaków wciąż nie stosuje się do zaleceń ekspertów. Woda do picia to nie tylko gaszenie pragnienia. To także prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, witalność i dobra kondycja oraz samopoczucie. Dowiedzmy się, jak istotne jest picie wody, co daje jej regularne spożywanie, a co dzieje się, kiedy jesteśmy odwodnieni. Poznajmy odpowiedź na pytanie co daje picie wody!

Rola wody w organizmie

Rola wody w organizmie jest niezastąpiona. Przede wszystkim zacznijmy od czystych faktów, które mówią, że woda stanowi znaczną część naszego ciała. Jest to aż 45 - 75% masy ciała. Woda rozpuszcza składniki odżywcze, oczyszcza z zanieczyszczeń, usprawnia procesy trawienia. Woda także zabezpiecza i nawilża. Chroni gałki oczne, mózg, rdzeń kręgowy, a także płód w brzuchu matki. Ludzki organizm może zdecydowanie dłużej wytrzymać bez dostarczania pożywienia, niż bez odpowiedniego nawodnienia.

Woda a odchudzanie

Woda sprawia, że człowiek może znacznie usprawnić procesy przemiany materii, odpowiedzialne za naszą wagę. Jest ona idealnym środowiskiem dla licznych procesów zachodzących w ciele. To właśnie dzięki niej możliwe jest sprawne usuwanie końcowych procesów przemiany materii. Woda umożliwia szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, szybsze eliminowanie nadmiernej ilości kalorii. Niedobór wody powoduje, że organizm zaczyna ją gromadzić. Stąd właśnie tak często osoby spożywające zbyt małą ilość wody narażone są na występowanie nieprzyjemnej opuchlizny.

Woda a starzenie się skóry

To właśnie za sprawą wody organizm człowieka pozbywa się szkodliwych toksyn, wypłukując je z ciała. Nadmiar toksyn sprawia, że ciało zaczyna się starzeć znacznie szybciej, niż w przypadku osób regularnie nawadniających się. Jest to nie tylko skutek panujących w ciele toksyn, ale także ogólnie odwodnienie komórek w ciele. Pamiętajmy, że nawilżanie skóry to nie tylko stosowanie odpowiednich kremów i innych preparatów. To także nawilżanie od środka. Jeśli nie wypijamy przynajmniej 1,5 litra wody każdego dnia, narażamy nasze tkanki na odwodnienie. W konsekwencji zarówno nasza twarz, ciało, jak i włosy, stają się coraz bardziej przesuszone.

Odwodnienie - skutki

Skutki odwodnienia można traktować dwojako. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę skutki czysto zdrowotne, takie jak:

  • nieprawidłowe funkcjonowanie nerek - co w konsekwencji może prowadzić do sepsy, która jest wyjątkowo niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia człowieka.
  • nadmiar toksyn - toksyny są niczym innym jak trucizną, która w nadmiernych ilościach prowadzi do wielu groźnych chorób, w tym nowotworów.

Do skutków kosmetycznych należą przede wszystkim:

  • tworzenie się zmarszczek - wysuszona skóra jest dużo bardziej podatna na ich występowanie.
  • gromadzenie się wody - które sprawia, że człowiek staje się opuchnięty, i może przybrać na wadze nawet kilka kilogramów.
  • problemy z cerą - nadmiar toksyn powoduje także zwiększone ryzyko pojawiania się na twarzy niedoskonałości.