07.08.2017

Ekspres do kawy – jaki wybrać?

Ekspres do kawy - jaki wybrać?

Ekspres do kawy to urządzenie, które każda osoba lubiąca kawę powinna mieć. Maszyna do parzenia czarnego napoju daje gwarancję najlepszego smaku i aromatu. Jednak nie każde urządzenie ma takie same właściwości, a na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ekspresów. Jak zatem wybrać dobry ekspres do kawy i czym kierować się przy zakupach?

Jaki ekspres do kawy kupić do domu?

Kluczową kwestią przed rozpoczęciem poszukiwań jest określenie swoich potrzeb. Może się bowiem okazać, że urządzenie z wieloma funkcjami może okazać się nieprzydatne, poniewaz większośc opcji nie będzie uzywana. Na co więc warto zwrócić uwagę i jakie kwestie przemyśleć?

 • rodzaj kawy, jaką chcemy pić.
  Jeśli lubimy kawę ziarnistą, najlepiej wybrać ekspres do kawy wyposażony w młynek lub też przyrząd ten dokupić oddzielnie. W przypadku kawy mielonej sprawdzi się każdy ekspres, natomiast kawa w kapsułkach wymaga specjalnie dedykowanego urządzenia, w którym jednak da się przygotować tylko tego typu napoje.
 • spienianie mleka
  Funkcja spieniania mleka jest przydatna przede wszystkim osobom, które lubią mleczne kawy. Do przygotowania napojów takich jak latte czy cappuccino spienione mleko jest niezbędne, jeśli więc gustujesz w takich kawach, zwróć uwagę, by twój nowy ekspres do kawy miał wbudowany system do spieniania mleka. Można dokupić tego typu urządzenie oddzielnie, jednak w codziennym użytkowaniu wygodniejszy jest wbudowany system. Natomiast ci, którzy preferują ciemną i mocną kawę, mogą postawić na urządzenie bez tego dodatku - i tak im się nie przyda.
 • moc kawy
  Warto zwrócić uwagę, czy urządzenie ma opcję regulowania mocy. Pozwala to zaparzyć kawę słabszą bądź mocniejszą niż standardowa, co sprawia, że możliwe jest przygotowanie tradycyjnego espresso lub bardziej delikatnej latte.
 • stopień automatyzacji
  Ciśnieniowe ekspresy do kawy dzielą się na kolbowe, automatyczne, kapsułkowe oraz kawiarki. Podstawową różnicą między nimi jest stopień automatyzacji. Ekspres kolbowy wymaga aktywnego uczestnictwa w procesie parzenia kawy oraz opróżniania sit a z fusów po zrobieniu około dwóch porcji napoju. Ekspres automatyczny sam dobiera odpowiednie parametry parzenia, a sitko nie musi być czyszczone tak często. Za jednym razem można przygotować wiele napoju i częstować nie tylko siebie, ale i rodzinę oraz znajomych. Ekspres kapsułkowy pozwala na parzenie kawy ze specjalnych kapsułek, natomiast kawiarka umożliwia przygotowywanie napoju dla jednej osoby ze względu na niewielką pojemność, jednak nie trzeba oczyszczać sitka z fusów.
 • opinie klientów
  Przed kupnem konkretnego urządzenia, warto sprawdzić, co sądzą o nim inni. W przypadku ekspresu do kawy, opinie są niezmiernie ważne, można się dzięki nim dowiedzieć, czy dane urządzenie dobrze się sprawuje w codziennym użytkowaniu.

Dobry ekspres do kawy do firmy

Kupując ekspres do firmy, warto zdecydować się na najprostszy w obsłudze i najwygodniejszy automatyczny ciśnieniowy ekspres do kawy. Dobrze jest przed kupnem konkretnego modelu przede wszystkim zastanowić się, dla ilu osób dziennie urządzenie będzie parzyć napar. Jeśli firma jest niewielka, można postawić na urządzenie z jednym stanowiskiem na filiżankę, natomiast gdy kawoszy jest wielu, najlepiej wybrać taki, w którym w tym samym czasie mogą robić się dwa napoje, jak w ekspresach do kawy Saeco. Te urządzenia są ponadto wytrzymałe i stabilne, dzięki czemu nawet duża liczba zaparzanych kaw nie spowoduje szybkiej awarii.