07.05.2017

Co pić podczas treningu?

Nawadnianie organizmu, a szczególnie nawadnianie podczas treningu, jest podstawą jego sprawnego funkcjonowania. Odwodnienie może być dla człowieka bardzo niebezpieczne, a jesteśmy na nie narażeni szczególnie podczas intensywnego ruchu. Picie podczas treningu jest konieczne! Należy zadać sobie pytanie, co pić podczas treningu, ile pić wody dziennie oraz jak nawodnić organizm. Poznanie tych odpowiedzi stanowi fundament odpowiedniej troski o zdrowie i dobrą kondycję!

Co pić podczas treningu? Słowem wstępu

Zanim zaczniemy szukać odpowiedzi na pytanie co pić w trakcie wysiłku fizycznego, musimy zastanowić się, dlaczego w ogóle powinniśmy pić wodę podczas treningu i dlaczego jest to takie ważne.

Osoby uprawiające sport, pracujące fizycznie, lub po prostu będące w ruchu, są dużo bardziej narażone na szybką utratę wody, a co za tym idzie - składników mineralnych, które odgrywają znaczącą rolę w organizmie człowieka.

Do najważniejszych z nich należy między innymi:

sód

potas

magnez

wapń

Brak odpowiedniej ilości wody, spożywanej podczas wykonywania ćwiczeń, może doprowadzić do odwodnienia, które stanowi spore niebezpieczeństwo.

Co pić podczas treningu? Skąd wiedzieć, że muszę wypić?

Niestety, objawy odwodnienia pojawia się zazwyczaj wtedy, kiedy organizm jest już odwodniony. Jeżeli czujesz, że w Twoich ustach zrobiło się nieprzyjemnie sucho, męczy Cię pragnienie, odczuwasz ból oraz zawroty głowy, czujesz znaczne osłabienie, rozdrażnienie, koniecznie rozpocznij intensywne nawadnianie!

Co pić podczas treningu? Wybór płynów

Pierwszą odpowiedzią na pytanie co pić podczas treningu, jest oczywiście WODA!

woda doskonale nawadnia nasz organizm, usprawnia jego funkcjonowanie, a także uzupełnia zapotrzebowanie na składniki mineralne wymienione wyżej. Podczas intensywnego wysiłku najlepiej wybierać tę średniozmineralizowaną.

izotoniki - napoje izotoniczne są dedykowane przede wszystkim osobom, które poddawane są długotrwałemu i intensywnemu wysiłkowi. Dobre izotoniki powinny zawierać dużo elektrolitów, które uzupełniają niebezpieczne niedobory mikroelementów.

woda z dodatkami - świetnym rozwiązaniem na powstrzymanie pragnienia i nawodnienie organizmu jest woda zmieszana z warzywami lub owocami. Oczywiście, najbardziej znana jest niezastąpiona, zwykła woda z cytryną. Coraz większą popularnością zaczyna się cieszyć woda z ogórkiem.

Co pić podczas treningu? W jakich ilościach?

Kiedy wybierzemy już nasz ulubiony płyn, trzeba zastanowić się jak dużo i jak często powinniśmy go spożywać. Przede wszystkim pamiętaj, aby nawadniać się regularnie. W ten sposób unikniemy odwodnienia, a także zapobiegniemy nagłemu atakowi pragnienia. Wypijając dużą ilość wody na raz, narażamy się na rozrzedzenie krwi i nagłe osłabienie.

Czy wysiłek umysłowy może być jak trening?

Zdecydowanie tak! Nasz mózg w ogromnej mierze składa się z wody, które stanowi także jego barierę ochronną. Specjaliści z GetFresh apelują pracodawców o zapewnianiu swoim pracownikom odpowiedniej ilości wody każdego dnia! Bez nawadniania umysł staje ospały i jest narażony na przemęczenie.