19.05.2017

Woda gazowana czy niegazowana – po którą powinniśmy sięgać częściej?

Podobno są dwie kategorie ludzi - jedni są zwolennikami picia wody gazowanej, drudzy zachwycają się zdrowotnymi właściwościami wody niegazowanej. Spór między nimi oscyluje wokół argumentów zarówno dotyczących zdrowia, jak i smaku. O ile ci pierwsi wierzą, że woda gazowana szkodzi organizmowi, o tyle ci drudzy są przekonani, że woda z bąbelkami wspomaga trawienie i poprawia apetyt. A jak jest w istocie? Po wodę gazowaną czy niegazowaną powinniśmy sięgać częściej?

Jaka jest różnica między woda gazowaną a wodą niegazowaną?

Woda niegazowana i gazowana to dwa rodzaje wody pitnej. Zasadnicza różnica między nimi dotyczy zawartości dwutlenku węgla. Woda niegazowana to po prostu woda nienasycona dwutlenkiem węgla. Z kolei woda gazowana wzbogacona jest o różne stężenie CO2. Mówiąc o wodzie z bąbelkami, musimy wyróżnić jej 3 rodzaje:

niskonasycona - nasycenie CO2 nie przekracza 1500 mg/l;

średnionasycona - CO2 wynosi od 1500 do 4000 mg/l;

wysokonasycona - CO2 jest wyższe niż 400 mg/l.

Czy woda gazowana jest szkodliwa?

Fakty i mity o wodzie gazowanej bardzo często są pomieszane i niejasne, przez co wiele osób jest przekonanych, że woda z bąbelkami jest niezdrowa. Oczywiście jest to nieprawda. Woda gazowana może być najlepszą wodą do picia, szczególnie dla miłośników musującego smaku, dla których stanowi zdrowy zamiennik kolorowych napojów. Wodę gazowaną można pić bez obaw, tym bardziej, że jak już udowodniono, skutecznie gasi pragnienie. Istnieje jednak pewna grupa osób, dla której spożywanie wody nasyconej CO2 nie jest zalecane. Mowa tu szczególnie o dzieciach, kobietach ciężarnych i karmiących piersią, a także tych, którzy borykają się z problemami przewodu pokarmowego. Chociaż stężenie dwutlenku węgla w wodzie nie jest zalecane m.in. przy problemach z zaparciami, może pomóc przy innych dolegliwościach jelitowo-żołądkowych. Badania pokazują, że wody lecznicze gazowane niskonasycone wspomagają leczenie zaburzeń pracy jelit, nadkwasoty żołądkowej, a dodatkowo poprawiają efekty kuracji przy stanach zapalnych oraz niedoborze wapnia i magnezu.

Jaką wodę pić: gazowaną czy niegazowaną?

Wybór wody do picia powinien być stricte indywidualny. To, jaką wodę pijemy musi zależeć nie tylko od naszych preferencji smakowych, ale także naszego wieku, stylu życia i co ważne stanu zdrowia.

Wodę mineralną niegazowaną w zasadzie mogą spożywać wszyscy, ponieważ nie ma tu żadnych zastrzeżeń ani szkodliwych skutków ubocznych. Niemniej, warto także w tym przypadku przyjrzeć się etykiecie umieszczonej na butelce, aby sprawdzić skład mineralny, który dla niektórych ma duże znaczenie - na przykład dla kobiet ciężarnych, które muszą wystrzegać się dodatkowych źródeł sodu.

Nieco inaczej jest już z wodą gazowaną, która nie jest zalecana pacjentom gastrologicznym, osobom zmagającym się z nawracającymi zaburzeniami jelit czy żołądka, walczącym z nadciśnieniem tętniczym, a także dzieciom i osobom w podeszłym wieku.

Jaka woda jest najlepsza?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o najlepszą wodę. Bowiem, jak już zostało wspomniane, zależy to od wielu czynników. Chociaż woda gazowana ma lepszy smak, szybciej gasi pragnienie i lepiej pomaga przyswajać takie pierwiastki śladowe, jak wapń i magnez, stężenie CO2 nie jest korzystne dla pewnej grupy osób. Natomiast woda niegazowana mimo tego, że może być spożywana przez wszystkich, dla niektórych jest mdła w smaku i nie dość skutecznie gasi pragnienie.

Niezależnie jednak od tego, cze reflektujemy picie wody niegazowanej czy tej z bąbelkami, ważne jest, że w ogóle sięgamy po wodę. Jak pokazują ostatnie statystyki w Polsce spożycie wody jest zbyt małe w stosunku do zaleceń. Zamiast sięgać po wodę, wybieramy kolorowe napoje pełne cukru, kalorii, a często także i sztucznych barwników. Dlatego też tak ważne jest, aby pić czystą wodę źródlaną, mineralną tę z gazem lub bez.