15.03.2017

Woda – jak czytać etykiety

Stojąc przed sklepową półką uginającą się pod najróżniejszymi rodzajami wód mineralny i źródlanych, można czasem stracić głowę. Etykiety na butelkach kuszą nas atrakcyjnymi nazwami i informacjami o bogactwie minerałów, rekomendacjami instytutu Matki i Dziecka czy renomowanym miejscem wydobycia wody. Jak spośród tylu produktów wybrać wodę, która będzie najlepsza dla naszego zdrowia? Przede wszystkim warto poświęcić chwilę na uważne przyjrzenie się składom mineralnym poszczególnych wód.

Woda mineralna czy źródlana?

Większość wód butelkowanych, jakie można znaleźć w popularnych supermarketach, ma w nazwie określenie „woda mineralna”. Wynika to z klasyfikacji wód obowiązującej w Unii Europejskiej. Według unijnych przepisów, każda woda wydobywana z podziemnych źródeł o pierwotnej czystości, zabezpieczonych geologicznie, charakteryzująca się stabilnym składem mineralnym, jest określana mianem naturalnej wody mineralnej. Ze względu na zawartość minerałów wodę mineralną dzieli się na:

· wysokozmineralizowaną (powyżej 1500 mg/l)

· średiozmineralizowaną (500-1500 mg/l)

· niskozmineralizowaną (do 500 mg/l)

· bardzo niskozmineralizowaną (poniżej 50 mg/l).

Jednak istnieje również inny podział, według którego woda mineralna to ta, która zawiera do 1000 mg/l składników mineralnych, zaś woda zawierająca do ok. 500 mg/l minerałów, nazywana jest wodą źródlaną.

Składniki mineralne zawarte w wodzie

Minerały występujące w wodzie to głównie magnez, wapń, sód, chlorki, siarczany, jod, wodorowęglany, fluor i żelazo. Sprawdzając etykietę na butelce z wodą mineralną czy źródlaną należy najpierw zwrócić uwagę na całościową ilość składników mineralnych, a następnie na stężenie poszczególnych minerałów. Każdy z nich w inny sposób oddziałuje na organizm:

· magnez wspiera m.in. układ nerwowy i mięśniowy, wspomaga koncentrację i sprawność myślenia. Objawem jego niedoboru może być np. ciągłe przemęczenie i skurcze mięśni;

· wapń wzmacnia kości i zęby;

· wodorowęglany pozytywnie wpływają na pracę żołądka i układu trawiennego;

· sód wspomaga pracę serca i układ nerwowy;

· żelazo oddziałuje głównie na układ mięśniowy i odpornościowy oraz pomaga utrzymać właściwy poziom cholesterolu.

Kupując wodę, warto wybrać tę, która najpełniej odpowie na nasze potrzeby.

Jaką wodę pić na co dzień?

Woda mineralna (o zawartości składników mineralnych powyżej 500 mg/l) jest nieco twardsza i bardziej wyrazista w smaku – osoby o wrażliwych kubkach smakowych mogą niekiedy odczuwać nawet lekko metaliczny posmak. Znacznie bardziej neutralna jest woda źródlana, którą możemy pić w nieograniczonych ilościach, a także używać jej np. do przygotowywania kawy czy herbaty, by cieszyć się lepszym smakiem.