08.05.2019

Ile wody dziennie? Sprawdź ile litrów wody należy spożywać w ciągu dnia!

Woda to płyn niezbędny do życia. Dlatego tak ważne jest jej regularne uzupełnianie. Jednak aby ten życiodajny płyn był w stanie w pełni skutecznie spełnić swoje zadanie, najpierw należy wiedzieć, ile litrów wody trzeba pić dziennie. Od czego zależy zapotrzebowanie na wodę i jak je wyliczyć? Dowiedz się, ile wody dziennie powinno się wypijać!

Ile wody pić dziennie? Od czego zależy zapotrzebowanie?

To, ile litrów wody dziennie powinniśmy wypijać, zależy od wielu czynników, w tym:

  • Wieku – ciało małych dzieci składa się z wody w aż 75%, natomiast osoby dorosłej w około 60. Dlatego ubytek płynów w organizmie malca może mieć znacznie dotkliwsze skutki. Uważać powinny także osoby starsze, którym dość często zdarza się po prostu zapomnieć o szklance wody.
  • Masy ciała – również z uwzględnieniem sylwetki. Nieco innej ilości wody będzie potrzebować sportowiec, który waży ponad 100 kg dzięki regularnym ćwiczeniom i jego masa wynika głównie z rozbudowanych mięśni, a innej ktoś, kogo masa ciała wynika z nadmiaru tkanki tłuszczowej. Mięśnie składają się bowiem z wody nawet w aż 70%, dlatego potrzebują jej znacznie więcej.
  • Płci – ma to jednak związek głównie z różnicami w składzie ciała. U panów zazwyczaj większą część masy stanowią mięśnie, zaś u pań tkanka tłuszczowa.
  • Aktywności fizycznej – chodzi tu nie tylko o zdobytą dzięki niej masę mięśniową, lecz także o utratę płynów w związku np. ze wzmożonym poceniem.

Większe ilości wody z pewnością przydadzą się podczas upałów, a także u osób, u których występuje gorączka.

Nie można też zapomnieć, że istnieją też wskazówki, ile maksymalnie można wypić wody dziennie. Zwykle mówi się tu o 4,5 litra w ciągu doby, których nie powinno się przekraczać, chyba że doszło do znacznej utraty wody z organizmu.

„Ile powinnam/powinienem pić wody dziennie?” Kalkulator

Aby samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie, ile powinno się pić wody dziennie, najlepiej skorzystać z jednego z trzech sposobów na wyliczenie tej wartości. Pierwszym z nich jest przeliczenie według kaloryczności spożywanych posiłków: należy wtedy wypijać 1 ml wody na każdą kalorię. Drugim, równie prostym sposobem na wyliczenie, ile wody powinniśmy pić dziennie, jest nieskomplikowane obliczanie zapotrzebowania na wodę według masy ciała. Powinno się wtedy pić ok. 30 ml wody na 1kg masy ciała.

Istnieje również nieco bardziej skomplikowany wzór, również uwzględniający masę ciała. Na pierwsze 10kg masy ciala powinno przypadać wtedy 100 ml wody, na kolejne 10kg już 50 ml, a na każde następne kilogramy tylko 20 ml. W szystkie te obliczenia na to, ile wody dziennie wypijać, są jednak dość orientacyjne i uśrednione.

Ile pić wody z cytryna dziennie? Czy picie wody z cytryną ma sens?

Wiesz już, ile wody powinniśmy pić dziennie. A gdyby tak dodać do niej cytrynę? To doskonały sposób na poprawę odporności i urody, a także zdrowe dodanie sobie energii na cały dzień. Wystarczy tylko jedna szklanka dziennie z wyciśniętym starannie sokiem nawet z połowy cytryny, aby substancja miała szansę odpowiednio zadziałać. Woda z cytryną przeciwdziała też zaparciom i poprawia metabolizm, dlatego jest chętnie wybierana przez osoby odchudzające się. Można pić ją zarówno ciepłą, jak i zimną, a nawet z dodatkiem mięty, miodu czy innych cytrusów.

Taki cytrynowy napój można też śmiało doliczyć do sumy tego, ile wypijać wody dziennie. Tak samo zresztą, jak zawierające dużą ilość tego płynu pokarmy, np. owoce lub zupy. Trzeba bowiem pamiętać, że dostarczamy wodę do organizmu różnymi drogami, choć dbałość o nawodnienie i pytania o to, ile wody dziennie należy spożyć, myślimy po prostu o szklance bezbarwnego płynu.

Wiesz już, ile pić wody dziennie, ale wciąż o tym zapominasz? Mamy dla Ciebie rozwiązanie!

Z jednej strony wiesz, ile wody dziennie pić, z drugiej jednak czasem przyłapujesz się na zapominaniu o wodzie przez cały dzień? Możesz to łatwo zmienić. Dystrybutor do wody to rozwiązanie nie tylko do biura, lecz także do domu. To prawdziwa wygoda z regularnymi dostawami wody do domu oraz wspieranie ekologii dzięki dużym, wymiennym butlom. Takie urządzenie z pewnością rzuci się w oczy za każdym razem i już nigdy nie zapomnisz, ile wody dziennie musisz wypijać.