05.06.2017

Detox organizmu – pij wodę, a toksyny usuną się same!

Ociężałość, senność, bóle brzucha czy głowy, a nawet przeziębienia, to tylko kilka objawów świadczących o nadmiernym nagromadzeniu się toksyn w naszym organizmie. Ostatnio bardzo modne stały się jednodniowe detkoxy organizmu, jednak dużo lepszym i bardziej praktycznym pomysłem jest wprowadzenie do swojej diety systematycznie pitnej czystej wody. W jaki sposób woda może zastąpić detox organizmu?

Skąd biorą się toksyny w naszym ciele?

Nim zdecydujesz się na detox organizmu, warto dowiedzieć się, skąd właściwie biorą się te potępiane toksyny?

 1. Procesy metaboliczne.
  Duża część szkodliwych substancjizalegającym w naszym organizmie to pozostałości po procesach metabolicznych, czyli kwasy organiczne i nieorganiczne. Do kwasów organicznych zaliczamy: kwas tłuszczowy, octowy, węglowy, moczowy, mlekowy, a także cholesterol. Nieorganiczne pozostałości przemiany materii to głównie kwas siarkowy, fosforowy i chlorowodorowy.
 2. Zanieczyszczona żywność.
  Sztuczne barwniki, konserwanty, zagęstniki, pestycydy, metale ciężkie oraz wzmacniacze smaku i zapachu. Znajdziemy je w prawie każdym ogólnie dostępnym produkcie spożywczym. Niestety związki te są bardzo toksyczne dla naszego organizmu.
 3. Odnowa komórek.
  Mówi się, że człowiek co siedem lat staje się kimś nowym, bo wszystkie komórki w jego organizmie przechodzą zmianę, odnawiają się, podczas tego długotrwałego procesu organizm zmuszony jest zneutralizować stare komórki, robiąc miejsce na nowe. Również podczas tego procesu powstaje wiele szkodliwych substancji, głównie kwasów.
 4. Pasożyty.
  Bardzo często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że w naszym organizmie zalągł się nieproszony gość, podczas gdy on zatruwa nasze ciało wydalanymi przez siebie szkodliwymi związkami.

Co się dzieje, gdy zaniedbujemy detox organizmu?

Nagromadzone toksyny, których organizm nie jest w stanie wydalić, gromadzą się m.in. w tkance tłuszczowej lub stawach co może prowadzić do powstania dny moczanowej. Innym zagrożeniem wynikającym z nadmiaru toksyn w organizmie jest tworzenie się narośli i zwyrodnień, a także ogólne zakwaszenie organizmu.

Naturalne filtry- wrodzony detox organizmu

Natura nie pozostawiła nas jednak na pastwę losu, wyposażając nas w naturalne filtry , których zadaniem jest zmniejszenie toksyczności zebranych w organizmie związków. Do głównych filtrów organizmu zaliczamy wątrobę, nerki, płuca i skórę.

Jak woda wpływa na detox organizmu?

Szkodliwe substancje oczyszczane przez nasze filtry, transportowane są do miejsca, z którego organizm będzie mógł łatwo je wydalić. Jako środek transportu wykorzystywane są układy krwionośny i limfatyczny. By oba te układy mogły prawidłowo funkcjonować, niezbędne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda rozrzedza krew oraz limfę, dzięki czemu mogą one dotrzeć do najdalszych komórek w naszym ciele..
Woda ma też swój udział podczas samego procesu oczyszczania, to właśnie w wodzie rozpuszczane są niebezpieczne dla organizmu toksyny, które następnie zostają wydalone również za pomocą wody (np. przez pot). Bez odpowiedniej ilości czystej wody cały proces oczyszczania organizmu zostanie zaburzony.

A co z innymi napojami?

Można by wyjść z założenia, że skoro organizm potrzebuje płynów, równie dobrze sprawdzą się soki czy inne kolorowe napoje. Niestety takie produkty nie zapewniają nam odpowiedniego nawodnienia, gdyż oprócz wody dostarczają też mnóstwa minerałów i składników, których usunięcie zmusza organizm do wykorzystania zmagazynowanych zapasów wody. Przez to więcej wody wykorzystamy, niż przyjmiemy.