20.08.2018

Jak zrobić kawę po wiedeńsku?

Kawa po wiedeńsku ma bardzo bogatą i ciekawą historię pochodzenia. W Polsce pojawiła się za sprawą Jerzego Franciszka Kulczyckiego, który po wygranej bitwie pod Wiedniem, otrzymał w podzięce worek kawy i postanowił otworzyć kawiarnię. Bardzo szybko stała się ona ulubionym miejscem wielu osób. Smak kawy po wiedeńsku zachwyca po dziś dzień! Sprawdź, jak samodzielnie ją przygotować i zachwycić swoich gości!

Kawa po wiedeńsku — historia pochodzenia

Historia pochodzenia kawy po wiedeńsku jest bardzo ciekawa. Żeby ją dobrze poznać, należy sięgnąć do XVII w. - sporu pomiędzy Turcją i Austrią, a także do słynnej bitwy pod Wiedniem, która skończyła się pomyślnie dla Austriaków, tylko dzięki pomocy naszych rodaków. Szczególnie zasłużył się Jerzy Franciszek Kulczycki, który, jako że znał bardzo dobrze język turecki, przebrał się za tureckiego żołnierza i przekradł się do obozu wroga. Kulczycki został doceniony przez Wiedeńczyków (obsypano go złotem i podarowano posiadłość), a także przez Sobieskiego, który pozwolił mu samemu wybrać nagrodę. Kulczycki wybrał kilkaset worków kawy i tak oto rozpoczyna się historia kawy po wiedeńsku. Polak okazał się niezwykle przedsiębiorczym człowiekiem, bowiem postanowił założyć kawiarnię. Początki jednak nie wróżyły Kulczyckiemu zawrotnej kariery, ponieważ ludziom nie przypadł do gustu gorzki aromat kawy. Dlatego też z czasem zaczął dodawać do kawy cukier, a następnie mleko i tak właśnie powstała słynna kawa po wiedeńsku, czyli kawa z mlekiem.

Kawa po wiedeńsku — przepis

Niegdyś za kawę po wiedeńsku uznawano kawę z mlekiem, obecnie jest to kawa z dodatkiem czekolady, bitej śmietany, cynamonu lub kakao. To wszystko sprawia, że napój ten przestaje być kawą, a staje się raczej deserem, który jest prawdziwą bombą kaloryczną, a zarazem ucztą dla podniebienia.

Do przygotowania kawy po wiedeńsku będziesz potrzebować:

200 ml świeżo zaparzonej kawy — najlepiej z ekspresu ciśnieniowego lub kawiarki. Świetnie sprawdzi się arabika z delikatnym posmakiem karmelu, czekolady i orzechów.

2 kostek startej czekolady — najlepiej gorzkiej z dużą zawartością kakao.

1 łyżeczki cukru.

50 ml pełnotłustego mleka.

Bitej śmietany (opcjonalnie spienionego mleka).

Sposób przygotowania:

Na początku wymieszaj zimne mleko z czekoladą i cukrem, a następnie ubij wszystko, używając do tego celu: blendera lub spieniacza.

Połącz mleko z gorącą kawą i taką mieszankę przelej do szklanki.

Udekoruj kawę bitą śmietaną i na wierzchu posyp ją kakao lub cynamonem.

Kawę po wiedeńsku powinno się serwować w szerokich szklankach z podstawką o pojemności 250 ml. Z powodzeniem można ją podawać z niezbyt słodkim deserem np. kruchymi ciasteczkami.