Ta strona używa ciasteczek. Pozostając na niej, zgadzasz się na ich wykorzystanie.    Rozumiem    Więcej informacji
 
x

Czy spełniliśmy Twoje oczekiwania
w zakresie naszej oferty?


Tak Nie

Jak możemy Ci pomóc?

        


Wyślij

Dziękujemy za wypełnienie formularza.
Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Dziękujemy za wybranie GetFresh - Twojego dostawcy wody Dar Natury

22 493 77 11
Dział sprzedaży
801 205 805
Obsługa klienta
Pracujemy od pon. do pt. w godzinach od 9:00 - 17:00
 

<

WPISY BLOGA: Maj 2018


Europejski Kongres Gospodarczy

18 maja 2018

Europejski Kongres Gospodarczy

Największe wydarzenie gospodarcze Europy Centralnej miało miejsce w dniach 14-16.05.2018 r w katowickim Spodku i w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Uczestnicy jubileuszowej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EuropeanEconomic Congress - EEC)dyskutowali m.in. o rozwoju technologii, przyszłości strefy euro, ekologii, ochronie klimatu, bezpieczeństwie energetycznym, współpracy gospodarczej oraz o wyzwaniach samorządów i metropolii.

„Za nami wiele wartościowych dyskusji i wiele istotnych dla przyszłego kształtu Polski i Europy wniosków” - powiedział, podsumowując dziesiątą edycję wydarzenia, Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Czytaj dalej »


Cappuccino - kiedy je podawać i jak je przyrządzić?

14 maja 2018

Ekspres do kawy cappuccino

Kawa jak strój zakonny? Tak przynajmniej podają źródła - nazwa napoju wiąże się z kapucynami i jest aluzją do ich biało-brązowych habitów. Sama kawa nie jest jednak wyróżnikiem ascetycznego stylu życia. Dodaje się do niej spienione mleko (a nawet bitą śmietanę) oraz niewielką ilość sypkiej czekolady lub kakao. Kawa ma soczysty orzechowy kolor, a do smaku serwuje się ją często z gałką śmietankowych lodów.

Klasyczne cappuccino powinno składać się z 25 ml espresso, do którego wlewa się odpowiednio spienione mleko (około 125 ml). Mleko jest spieniane za pomocą gorącej pary, uwalnianej przez specjalną dyszę zanurzoną w naczyniu z tym napojem. Zgodnie z włoskim zwyczajem pianka na kawie cappuccino ma 1-2 cm grubości i charakteryzuje się kremową, ciekłą konsystencją. W piance nie powinny znajdować się widoczne pęcherze powietrza.

Czytaj dalej »


XI Edycji Katowickiego Festiwalu Biegowego im. J. Kukuczki.

11 maja 2018

Źródło wody Dar Natury

         W sobotę 12 maja z dumą wspieramy zawodników w sportowych zmaganiach podczas XI Edycji Katowickiego Festiwalu Biegowego im. J. Kukuczki. Celem festiwalu jest przybliżenie mieszkańcom Katowic i Śląska postaci Jerzego Kukuczki Patrona Uczelni Akademii Wychowania Fizycznego ,wybitnego polskiego alpinisty, jak również propagować sport wśród mieszkańców Śląska i kraju. Jako jeden z partnerów dbamy o prawidłowe nawodnienie wszystkich zawodników dostarczając wodę źródlana Dar Natury.

Czytaj dalej »


Zawód barista - poznaj sekrety profesji

10 maja 2018

Kawa segafredo

Jeszcze dwadzieścia lat temu termin “barista” wywoływałaby zaskoczenie nawet w wytrawnym bywalcu kawiarni. Dziś pewnie dziecko wie, na czym polega ta profesja, a być może niejeden człowiek marzy o tym, aby w przyszłości móc wykonywać ten zawód. Słowo “barista” wywodzi się z języka włoskiego i w słonecznej Italii oznacza osobę stojącą za barem, przygotowującą i serwującą gościom różne napoje, nawet te alkoholowe. Poza granicami Włoch barista i barman nie są synonimami. Barista zajmuje się wyłącznie kawą. Czytaj dalej »


>