09.06.2017

Twarda woda lepsza dla Twojego organizmu – prawda czy mit?

Twarda woda jest zdecydowanie zmorą wszystkich gospodyń domowych - pozostawiony przez nią osad jest nie tylko mało estetyczny, ale też trudny do usunięcia. Dużo poważniejszym zagadnieniem jest jednak wpływ twardej wody na nasze zdrowie. Różne źródła podają niekiedy sprzeczne informacje - według jednych picie twardej wody z kranu jest wielkim niebezpieczeństwem dla naszego organizmu, podczas gdy według drugich twarda woda jest bogata w pierwiastki, które są nam niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania. A jaka jest prawda? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!

Twarda woda w domu to samo zło?

Choć twarda woda kojarzy się nam się bardzo negatywnie, to prawda jest taka, że w jej składzie znajdziemy wiele korzystnych dla naszego zdrowia składników. Przede wszystkim zawiera ona dużą ilość wapnia oraz magnezu w zjonizowanej postaci, która jest lepiej przyswajalna przez organizm. Te dwa pierwiastki pełnią bardzo ważną rolę w naszym organizmie: zapewniają prawidłową pracę układu nerwowego i mięśniowego, wspomagają pracę serca, a także wzmacniają nasze kości. Co więcej, okazuje się, że osoby pijące twardą wodę rzadziej zapadają na choroby sercowo-naczyniowe niż te, które piją częściej miękką wodę.

Kamień w wodzie a zdrowie - twarda woda przyczyną kamicy nerkowej?

Patrząc na zanieczyszczone osadem baterie łazienkowe, kabiny prysznicowe czy czajniki elektryczne, na myśl nasuwa się jedno pytanie: czy kamień z twardej wody osadza się również w naszym organizmie? Wielu twierdzi wręcz, że picie twardej wody sprzyja powstawaniu problemu kamicy nerkowej. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku nie ma na to żadnych potwierdzonych dowodów. Powstawanie kamieni nerkowych przypisuje się zaś częściej nie wodzie z kamieniem, lecz zaburzeniom procesu metabolizmu, czego skutkiem jest powstawanie złogów nierozpuszczalnych fosforanów, szczawianów, moczanów oraz cholesterolu.

Woda a zdrowie - pić twardą wodę czy nie pić?

Okazuje się, że twardość wody nie jest takim problemem dla naszego organizmu, jak na początku mogło nam się wydawać. Trzeba jednak zaznaczyć, że są różne poziomy twardości wody i zarówno niedobór pewnych związków, jak i ich nadmiar może mieć szkodliwy wpływ na nasz organizm. Przyjmuje się, że najkorzystniejsze dla zdrowia stężenie wapnia w wodzie to 30 do 80 mg/l, podczas gdy ilość magnezu nie powinna przekraczać normy 30-125 mg Mg/l. Jeśli zatem nie jesteśmy pewni, czy nasza woda z kranu spełnia odpowiednie warunki, warto zmierzyć poziom twardości wody lub po prostu zdecydować się na korzystanie z wody do picia ze sprawdzonych źródeł - prawidłowe zapotrzebowanie na ilości tych cennych pierwiastków ma nam do zaoferowania dostawca wody Dar Natury. Trzeba też zaznaczyć, że choć twarda woda nie jest szkodliwa dla naszego zdrowia, to wiele do życzenia pozostawia jej naturalny smak, który zdecydowanie przegrywa z wodami źródlanymi czy mineralnymi.