12.06.2017

Mineralizacja wody – od czego jest uzależniona?

Aż do 70% naszego organizmu składa się z wody - dlatego tak ważne jest jej systematyczne uzupełnianie w ciągu dnia. Często zapominamy jednak o tym, że nie każda woda jest taka sama! Większość wód zawiera bowiem rozmaite sole mineralne - ale różnią się one stopniem nasycenia tymi cennymi dla naszego zdrowia składnikami. Jaką wodę pić, aby nie tylko nawodnić organizm, ale też zadbać o prawidłowy poziom makro- i mikroelementów?

Składniki odżywcze w wodzie - z czym to się pije?

Praktycznie każda woda zawiera jony soli mineralnych, jednak w różnych proporcjach. Stosując rozróżnienie według stopnia mineralizacji wody, możemy je podzielić na:

  • wysokozmineralizowane >1500 mg/l
  • średniozmineralizowane >500 - 1500 mg/l
  • niskozmineralizowane >50 - 500 mg/l

Wydawać by się zatem mogło, że im więcej substancji mineralnych - tak przecież ważnych dla naszego zdrowia - dostarczymy razem z wodą, tym lepiej dla nas. Ale czy to prawda? Niekoniecznie!

Zdrowe odżywianie z wodą mineralną

W skład prawidłowej diety z pewnością wejść muszą produkty bogate m.in. w niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu mikro- i makroelementy. Czy jednak woda jest ich dobrym źródłem? Na pewno składniki mineralne w niej zawarte są bardzo pomocne w utrzymaniu organizmu w zdrowiu, jednak nie należy z nimi przesadzać. Którą wodę powinniśmy zatem wybrać?

  • Wody wysokozmineralizowane - wśród nich znajdziemy również tzw. wody lecznicze, które charakteryzują się wyjątkowo wysoką zawartością składników mineralnych. Zwykle wydobywane są z głęboko położonych, podziemnych warstw wodonośnych. Dzięki odizolowaniu od czynników zewnętrznych, cechują się wyjątkową czystością i stałością składu. Jednak ich picie w zbyt dużych ilościach może nam zaszkodzić - również nadmiar mikro- i makroelementów nie jest bowiem korzystny dla naszego zdrowia. Unikać ich powinny przede wszystkim dzieci i kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Polecane są za to dla sportowców - zwłaszcza że zawarty w nich wapń i magnez zapobiegną powstawaniu zakwasów. Wody lecznicze powinniśmy spożywać bardzo ostrożnie - 1 szklanka dziennie w zupełności wystarczy. O to, czy możemy zażywać jej więcej i jak długo powinniśmy to robić, należy zapytać lekarza. Pozostałe wody z tej grupy możemy spożywać nawet codziennie, oczywiście przy braku przeciwwskazań, jednak powinniśmy je pić zamiennie z produktem średnio- lub niskozmineralizowanym, aby nadmiernie nie obciążać nerek.
  • Wody średniozmineralizowane - większość z nas może je pić bez ograniczeń - woda średniozmineralizowana niewskazana jest natomiast dla małych dzieci, a także kobiet karmiących czy ciężarnych.
  • Wody niskozmineralizowane - to zwykle wody źródlane lub tzw. mineralne o niskim stopniu mineralizacji. Możemy je pić bez ograniczeń - będą również odpowiednie dla niemowląt. Z ich użyciem możemy także przyrządzać domowe posiłki i napoje - nie zmienią ona bowiem ich smaku, a doskonale rospuszczą wszelkie składniki odżywcze.

Mineralizacja wody a prawidłowe odżywianie

Chociaż woda nie powinna być podstawowym źródłem składników mineralnych w naszym jadłospisie, będzie dobrym wyborem jako uzupełnienie diety. Znajdziemy w niej bowiem:

  • magnez - wzmacnia odporność, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mięśni,
  • siarkę - wspomaga wątrobę w jej funkcji oczyszczania organizmu z toksyn, a także uelastycznia nasze stawy,
  • potas - wspomaga pamięć i koncentrację dzięki udziałowi w dotlenianiu mózgu, ponadto usprawnia działanie układu nerwowego i mięśniowego,
  • sód - reguluje gospodarkę wodną i kwasowo-zasadową organizmu, wspomaga wchłanianie składników odżywczych i odpowiada za prawidłową pracę mięśnia sercowego,
  • chlor - reguluje procesy trawienne, wyrównuje pH i gospodarkę wodną organizmu,
  • wapń - odpowiada za mocne kości i zęby, usprawnia pracę układu nerwowego, a także wpływa na prawidłowe krzepnięcie krwi.

Pamiętaj tylko, aby nie przesadzić. Funkcjonowanie układów i narządów, na których pracę wpływają poszczególne pierwiastki, może być zakłócone przy ich nadmiarze. Wybierz zatem mądrze!