18.02.2019

Ile człowiek może wytrzymać bez wody?

Dlaczego woda jest istotna dla organizmu?

Ok. 70% naszego ciała stanowi woda, która jest jednym z najważniejszych składników organizmu. Nie tylko jest częścią składową wszystkich tkanek ustrojowych i komórek, ale jest obecna także m.in. w kościach i zębach. Dorosły człowiek, w zależności od płci, stylu życia, wagi, aktywności fizycznej i klimatu, w którym żyje, powinien wypijać od 1,5 do 2 l, a podczas upałów nawet do 3,5 l płynów w ciągu dnia! Dziennie tracimy od 2,5 do 3 l wody, przede wszystkim w wyniku działania układu pokarmowego, nerek, płuc czy poprzez skórę w postaci potu. Woda sprawuje wiele funkcji, dlatego jest tak ważna. Pełni m.in. rolę oczyszczającą, ponieważ wraz z nią pozbywamy się z organizmu toksyn. Bardzo istotne jest zatem regularne picie wody i nawadnianie organizmu, aby uzupełniać te straty, utrzymać zdrowie w dobrej kondycji i zapobiec przykremu w skutkach i niebezpiecznemu odwodnieniu.

Ile człowiek może wytrzymać bez wody?

W klimacie umiarkowanym człowiek może przeżyć bez wody od 4 do 7 dni w zależności od stanu zdrowia, wieku, płci i innych indywidualnych predyspozycji. W wyniku niezapewnienia organizmowi odpowiedniej ilość wody niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania jesteśmy narażeni na odwodnienie. Odwodnienie to stan niedoboru wody, który stanowi zagrożenie przede wszystkim dla osób starszych, niemowląt i dzieci. Objawia się utratą sił, zmęczeniem, osłabieniem, zaburzeniami świadomości, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci.

Jakie są przyczyny i objawy odwodnienia?

Odwodnienie to nie jest wyłącznie skutek przyjmowania zbyt małej ilości wody w stosunku do potrzeb naszego organizmu. Przyczyn może być wiele. Do odwodnienia może dojść w wyniku m.in.:

  • spożywania substancji odwadniających i stymulujących, np. kawy, alkoholu czy narkotyków lub zbyt dużych ilości soli kuchennej, która zatrzymuje wodę w organizmie,
  • nagłej utraty masy ciała poprzez restrykcyjne diety,
  • gorączki lub stanów przegrzania organizmu,
  • biegunki i wymiotów, mogących być skutkiem różnych chorób, np. stanu zapalnego przewodu pokarmowego,
  • oparzeń,
  • stosowania diety bogatej w błonnik,
  • intensywnego i długotrwałego wysiłku fizycznego.

Jeżeli nie uzupełniamy regularnie niedoboru wody w wypadku utraty dużej jej ilości, mogą pojawić się nieprzyjemne objawy, zależne od stopnia odwodnienia.

W przypadku utraty wody do 2% masy ciała pojawia się silne pragnienie i spadek wagi; od 2-4% masy ciała symptomy odwodnienia to m.in. suchość w ustach, ból i zawroty głowy, osłabienie, niedociśnienie, omdlenia, niewielkie ilości moczu o ciemnym zabarwieniu, suchy język, trudności w mówieniu, zapadnięta twarz, utrata sił oraz zaparcia; od 5-6% pojawia się nadmierna senność i czucie opaczne; 10-15% to drgawki, zaburzenia świadomości, utrata przytomności, obrzęk języka; utrata wody powyżej 15% masy ciała to stan krytyczny, który prowadzi do śmierci.

Jak zapobiec odwodnieniu?

Aby zapobiec wystąpieniu niedoborów wody w organizmie, należy odpowiednio nawadniać ciało od wewnątrz. Wraz z wodą zawartą w pokarmie dorosły człowiek powinien przyjmować od 3 do 3,5 l wody dziennie, a w przypadku dużej utraty wody w postaci potu w wyniku gorącego klimatu czy choroby nawet do 4,5 l. Istotne jest, aby pić czystą wodę mineralną lub źródlaną, rzadziej herbatę bez cukru, mleko i soki warzywno-owocowe (wszystko w temperaturze pokojowej) oraz unikać słodzonych napojów, alkoholu i napojów gazowanych, które nie tylko są odwadniające, lecz także sprzyjają rozwojowi próchnicy na zębach.