02.05.2017

Ile pić wody, by zachować piękną skórę na dłużej?

W czasach dążenia do zachowania idealnej sylwetki i dobrego zdrowia, coraz częściej zadajemy sobie pytanie - ile pić wody, aby zaspokoić potrzeby naszego ciała. Nawadnianie organizmu jest podstawą. Odwodnienie to nie tylko odwodniona skóra, ale także szereg poważnych konsekwencji, które w skrajnych przypadkach prowadzą do ciężkich chorób, a nawet do śmierci. Regularne picie wody w odpowiednich ilościach chroni nas i odżywia. Właściwości wody są niezastąpione! Woda mineralna oraz woda źródlana powinny stanowić nieodłączny element, towarzyszący nam każdego dnia!

Ile pić wody - jak zaspokoić pragnienie?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że odczuwane przez nas pragnienie jest sygnałem o odwodnieniu organizmu. W przeciwieństwie do poczucia głodu, które daje nam znać, że zostało nam niewiele czasu, aby spożyć kolejny posiłek - pragnienie oznacza, że przegapiliśmy już moment nawodnienia, i natychmiast musimy nadrobić braki.

Skoro wiesz już, czym jest pragnienie, zastanów się, ile razy dziennie dopuszczasz do stanu, w którym towarzyszy Ci uczucie “suchości” w ustach? Utrata wody jest nieodłącznym elementem funkcjonowania każdego z nas. Nawet niewielki wysiłek fizyczny sprawia, że wody zaczyna ubywać.

Ile pić wody - po co tak naprawdę to robić?

Kiedy nie wypijamy odpowiedniej ilości wody, nasz organizm jest odwodniony. Pierwszymi objawami odwodnienia są przede wszystkim:

ból głowy - bardzo często zdarza się, że osoby, które nie mają nawyku picia wody, narzekają na męczące bóle głowy, nie mając pojęcia, że główną przyczyną ich problemów jest właśnie brak odpowiedniego nawodnienia.

wzmożone pragnienie - to dość oczywisty objaw, bywa jednak, że mózg wysyła niejednoznaczne sygnały i poczucie pragnienia mylimy z uczuciem głodu!

problemy z oddawaniem moczu - osoby odwodnione dużo rzadziej czują potrzebę oddawania moczu, a kiedy to robią, mocz zazwyczaj przybiera ciemno żółtą barwę.

Oczywiście istnieje dużo więcej objawów odwodnienia, także tych znacznie groźniejszych. Zbyt mała ilość wypijanych płynów może prowadzić do utraty przytomności.

Dobroczynny wpływ wody na skórę.

Nawodniona skóra jest dużo bardziej napięta i elastyczna niż skóra sucha. Odwodniona skóra staje się cienka, skłonna do przebarwień. Skóra pozbawiona wody jest także dużo bardziej narażona na powstawanie pierwszych zmarszczek. Jeżeli chcesz cieszyć się piękną, zdrowo wyglądającą skórą, musisz zaprzyjaźnić się z piciem wody, ponieważ same kosmetyki nawilżające to zdecydowanie za mało!

Ile pić wody - okiem specjalistów.

O poradę w sprawie odpowiedniego nawadniania organizmu zapytaliśmy specjalistów GetFresh. Eksperci informują, że odpowiednia ilość spożywanej wody zależna jest od kilku czynników, takich jak: masa ciała, płeć, stan fizjologiczny, wykonywany wysiłek fizyczny, warunki otoczenia, występowania gorączki. Według profesjonalistów, człowiek spożywający 2000 kalorii, powinien wypić 2 litry płynów na dzień. Można też przyjąć metodę obliczania dziennego zapotrzebowania na wodę według masy ciała. W ten sposób osoba ważąca 70 kg powinna wypijać pomiędzy 2,1 a 3,1 litra wody na dobę.

Nawodnienie organizmu jest także podstawą odpowiedniego funkcjonowania mózgu!

Znawcy zwracają szczególną uwagę na osoby wykonujące pracę umysłową. Pracodawcy często zakładają, że o odpowiednie nawodnienie należy zadbać wtedy, gdy pracownicy wykonują pracę fizyczną. Tymczasem pracownicy umysłowi potrzebują wody, aby ich organizm, a w szczególności mózg, mógł dobrze funkcjonować. Dlatego tak ważne jest zapewnienie pracownikom nieograniczonego dostępu do wody.