08.06.2017

Dieta wodna – na czym polega, kto może ją stosować?

Słysząc o diecie wodnej, większość z nas wyobraża sobie uporczywą głodówkę, podczas której wolno nam jedynie pić czystą wodę. Jednak tak naprawdę stanowi ona rodzaj kuracji oczyszczającej, podczas której z powodzeniem można jeść normalne posiłki, należy jedynie pamiętać o piciu wody w odpowiednich ilościach i o odpowiednich porach. Na czym dokładnie polega dieta wodna?

Ważne nie tylko ile, ale też kiedy- podstawowa zasada diety wodnej

Według badań powinniśmy przyjmować dziennie od 2 do 3 l płynów a najlepiej czystej, niegazowanej wody. Gdy organizm zaczyna odczuwać braki odpowiedniego nawodnienia, mózg odczytuje to jako uczucie głodu, co sprawia, że aby je zagłuszyć, sięgamy po jedzenie.
Dieta wodna sprawia, że nie czujemy głodu i dostarczamy organizmowi niezbędnych wartości odżywczych. Okazuje się jednak, że znaczenia ma nie tylko ilość przyjmowanych płynów, ale też czas, kiedy je wypijamy.

  1. Rano, najpóźniej 30 min przed śniadaniem.
    Na czczo najlepiej sprawdzi się szklanka wody z plasterkiem cytryny lub liściem mięty. Woda z cytryną wspomaga działanie układu pokarmowego, a także oczyszcza organizm.
  2. Pół godziny przed każdym posiłkiem.
    Wypicie szklanki wody przed jedzeniem wypełni część żołądka, dzięki czemu podczas posiłku szybciej poczujemy sytość i w efekcie zjemy mniej.
  3. Półtorej godziny po każdym posiłku.
    Odstęp między posiłkami powinien wynosić ok. 3 godzin, szklanka wody wypita w połowie tego czasu zapobiegnie podjadaniu.
  4. Wieczorem, 30 min przed spaniem.
    Szklanka wody wypita pół godziny przed położeniem się spać przygotuje nasz organizm do regeneracji i odpoczynku.
  5. Za każdym razem, gdy poczujemy głód lub pragnienie.

Co jeść a czego nie na diecie wodnej?
Jak wspominaliśmy dieta wodna to nie głodówka, należy jeść 3-4 lekkostrawne posiłki w ciągu dnia. W jadłospisie powinny królować chude mięso i wędliny, ryby, a także warzywa. Wskazane są też owoce, produkty z mąki pełnoziarnistej oraz chude sery. Dozwolone są tłuszcze roślinne, jednak w ograniczonych ilościach, ta sama zasada dotyczy orzechów. Dania możesz przyprawiać jak chcesz, jednak zaleca się ograniczenie soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Całkowicie zabronione jest picie słodzonych i gazowanych napojów, a także jedzenie słodkich i słonych przekąsek. Zrezygnuj też z tłuszczów zwierzęcych w tym z mięsa, tłustych serów, śmietany czy masła. Nie wskazane jest białe pieczywo, a także alkohol, w tym ostatnim przypadku można sobie pozwolić na lampkę białego, wytrawnego wina. Jak każda zdrowa dieta, odrzuca również wszelkie produkty przetworzone zwłaszcza “zupki chińskie”, makarony instant czy gotowe sosy z proszku.

O czym należy pamiętać podczas diety wodnej?

  • wodę możesz zastąpić zieloną lub czerwoną herbatą, kawą, a także niesłodzonymi sokami owocowymi oraz warzywnymi
  • nie popijaj w trakcie posiłków, w ten sposób nie przeżuwasz dokładnie jedzenia, przez co jesz więcej
  • nie przesadzaj, nadmiar wody w organizmie może być równie szkodliwy co jej braki
  • nie głodź się, w diecie wodnej najistotniejsze jest nawadnianie organizmu, jednak nie wolno zapominać o zdrowej i zbilansowanej diecie
  • jeśli po wypiciu wody między posiłkami, nadal czujesz głód, wypij szklankę soku warzywnego lub zjedz jakąś świeżą jarzynę np. pomidora.

Kto może skorzystać z tej diety?

O ile ograniczamy się do bezpiecznej, dziennej dawki płynów, dieta wodna jest jedną z najbezpieczniejszych powszechnie znanych diet, dlatego może ją stosować absolutnie każdy. Zaleca się stosowanie tej diety aż do osiągnięcia upragnionej wagi, jednak prędkość jej działania jest różna dla każdego z nas.